Vajinal Kararmanın Sebepleri ve Çözümü

Kadınların korkulu rüyası vajina kararması bir diğer adıyla bikini bölgesinin kararması sık karşılaşılan sorunlardandır. Kadınların neredeyse hepsinde görülen vajinal kararmanın sebepleri ve çözümü yaz aylarının gelmesiyle birlikte daha da merak edilir oldu. Estetik kaygıya neden olan vajinal kararma, kişilerin cinsel ilişki sürecini de olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden vajinal kararmadan sebepleri ve vajinal kararmanın çözümü merak konusudur.

Vajinal Kararma Nedir?

Kadın cinsel organı olan vajina bölgesinde meydana gelen koyulaşmaya, vajinal kararma denir. Vajinal kararma, bu bölgedeki melanin pigmentinin yoğun bir şekilde bir araya gelmesiyle oluşur. Melanin pigmenti, vajina bölgesinde koyu, kara bir görünüme neden olur. Bu durumun birçok nedeni vardır. Bu nedenleri bilip önlem almak, vajinal kararmanın oluşmasını engellemektedir. Vajinal kararmayı gidermeye çalışmaktan ziyade oluşumunu engellemek daha kolaydır.

Vajinal Kararmanın Nedenleri 1. Yanlış iç çamaşırı seçimi

Vajina ile doğrudan temas halinde olan iç çamaşırı, yanlış seçildiğinde vajinal kararmaya neden olmaktadır. Özellikle polyester yani naylon iç giyim tercihi vajina dokusunu bozarak çabuk kararma sağlıyor. Dar ve sıkan iç çamaşırı da yine bölgede kararmaya neden olmaktadır.

  1. Yetersiz Bakım

Vajina bölgesinin bakım ve temizliği düzenli olarak yapılmazsa bölge kararacaktır. Vajina bölgesindeki kılların düzenli olarak alınmaması ve bu bölgenin nemli kalması üst deride harabiyet yaratıp koyulaşmaya neden olmaktadır. Bununla birlikte yetersiz keselenme de vajinal kararmaya neden olmaktadır. Liflenmeyen vajinada, ölü hücreler dokuyu karartacaktır.

  1. Aşırı Terleme

Nemli kalmaya müsait olan vajina, aşırı terleyen kişilerde de kararmaktadır. Terle birlikte atılan toksinler bu bölgede dokuyu hasara uğratıp renginin değişmesine neden oluyor. Aşırı terleyen kadınlarda vajinal kararma daha sık görülür.

  1. Gebelik

Gebelik sürecinde oluşan vajinal kararmalar tamamen hormonlardan kaynaklanmaktadır. Değişen hormonal denge vajina da kararma meydana getiriyor. Bu durum doğumdan bir süre sonra geçiyor olsa da genellikle eser miktarda da olsa kalıcıdır.

  1. Aşırı Kilo

Aşırı kilolu olmak da vajinal kararmaya neden olan sebeplerden biridir. Kilolu bayanlarda sürtünme daha fazla olduğu için vajinal koyulaşma meydana geliyor. Bölgenin yeteri kadar hava alamamasına sürtünme de eklenince koyulaşma hız kazanıyor.

Vajinal Kararmanın Çözümü

Vajina bölgesinde meydana gelen kararmanın oluşmaması için vajinal kararma sebeplerine dikkat etmek gerekiyor. Düzenli temizlik, bölgeyi kuru tutmak, keselenmek, pamuklu iç giyim tercih etmek ve aşırı kilolardan kurtulmak vajinal kararmanın önüne geçecektir. Mevcut vajinal kararmalar için de çeşitli bitkisel kürler ve güzellik merkezlerinin yaptığı lazer uygulamaları vardır.

Vajinal Kararmaya Doğal Çözümler

  1. Limonlu Salatalık Kürü İle Vajina Beyazlatma

20 damla limon suyu ile 30 damla salatalık suyu karıştırılır ve kararmış bölgeye sürülür. 15 dakika bekletilip yıkanır. Limon içerisindeki salisilik asit ile bölgenin rengini açarken, salatalık bölgenin tahriş olmasını engelleyecektir.

  1. Aloe vera İle Vajina Beyazlatma

Aloe vera jeli, renk açıcı özelliğe sahip mucizevi bir salgıdır. Aloe vera yaprağını ortadan iki bölünce açığa çıkan jeli, kararmış bölgeye sürüp 30 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Ardından vajina yıkanır ve kurutulur.

  1. Portakal ile Vajina Beyazlatma

Portakalın beyaz kabuklu kısmını ezip biraz yoğurt ile karıştırmak ve kararmış bölgeye uygulamak yeterlidir. Portakal beyazlatıcı etkiye sahiptir. Uygulama 20 dakika bekletilmelidir. Ardında ılık su ile kese yapılmalıdır.

  1. Süt ve Limon İle Vajina Beyazlatma

Yarım limonun suyu ile iki çorba kaşığı süt iyice karıştırılıp kararmış vajinaya sürülür. Kür cilde iyice yedirilerek sürülmelidir. 20 dakika ciltte bekletilen kür ılık su ile vücuttan arındırılır.

Doktor Tavsiyesi İle Yapılmaıs Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here