Tığ işi Patik Örgü Modelleri

Tığ işi örgü insanın ısınma ve örtünme ihtiyacı ile ortaya çıkmış ve günümüzde de hala kullanılan bir yöntemlerden biridir. Tığ işi patik, genellikle kalın iplerle yapılan el işleridir. Günümüzde öncelikli olarak bebek kıyafetlerinde kullanılır. Yelek, patik, hırka, eldiven, atkı, bere yapımında tercih edilir. İpler kalın olduğu için örmesi oldukça kolaydır.

Modası geçmeyen ve geçmişten günümüze devam eden bir gelenektir. Tığ işi patikler kullanım açısından pratik ve ısıtıcı ürünlerdir. Kış aylarında özellikle tercih edilen bir eşyadır. Kışın soğuktan koruduğu gibi ayakları da şık göstermektedir. Kış aylarını patikler sayesinde zarif, güzel, konforlu ve sağlıklı bir şekilde geçiririz. Kullanımı da oldukça basit ve işlevseldir. Taşıması da oldukça kolay olduğu için ev hanımları tarafından tercih edilir.

Tığ işi patikleri hanımlar daha çok bebekler için yaparlar. İnsanoğlunun en muhtaç olduğu dönemdir. Annelerin en çok koruyup kolladıkları dünyaya hazırladıkları zamandır. Bebek daha dünya ya gelmeden hazırlıklar yapılır. Bazen hırkalar, pantolonlar, yelekler örülür. Bazen de minik ayaklara patikler, çoraplar örülür. Eğer dünyaya gelecek bebek kış bebeği ise patiksiz olmaz. En güzel ve en çok patik örnek modelleri bebek patiklerin de bulunmaktadır. Örmesi kolay ve zahmetsizdir.

Gençlik dönemlerimizde patikleri tercih etmek istemesek de yaş ilerledikçe patik giyme ihtiyacımız artar. Geçmişten günümüze kullandığımız giyim eşyalarından biridir. Kızların çeyizlerinde muhakkak yapılan örgü sanatlarındandır. Tığ işi örgü patik modelleri yöreden yöreye de farklılık gösterir. Kültürel etkileşim her alanda olduğu gibi örgü alanlarında da olmuştur. Yaşanılan duygu ve düşünceler birbirinden güzel motiflerin meydana gelmesine neden olmuştur. Yapılan desenler kullanılan renkler belli bir zevk ve beğeninin etkisi ile gerçekleşir. Yaşanılan coğrafyanın etkisi de büyüktür.  Genelde coğrafyanın da etkisi ile çiçekler, hayvanlar ve geometrik desenler etkili olmuştur.

Günümüzde tığ işi patik modelleri eskisi gibi karışık desenlerden oluşmaz. Babet ayakkabı görünümünde yapılmaktadır. Tığ işi örgü patikler süslemesi kolay örgülerden biridir. Boncuklarla, pullarla, kurdelelerle ya da keçelerle rahatlıkla bir şıklık oluşturulur.

Tığ işi patik için fazla bir malzemeye ihtiyaç yoktur. Malzemeleri sıralayacak olursak 2,5 numara orlon tığı, tüysüz sağlam ip ve güzel örnekli bir patik yeterlidir.Tığ işi patik ipe zincir çekilerek yapılır. Oldukça basit zevkli bir örgü tekniğidir. Günümüzde çok güzel, birbirinden şık terlikler satılsa da ev hanımları oturmaya gittikleri zaman yanlarına götürebilecek şıklıkta patik örnekleri tercih ederler. Hanımlarımızın şıklığı için birbirinden şık patik örneklerini sizlerle paylaşacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here