Telsiz Çapraşık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Telsiz Çapraşık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişlerin çapraşıklık problemi henüz süt dişlerinin dökülüp yerlerine kalıcı dişlerin gelmeye başladığı dönemde görülmektedir. Bu dönemde çapraşıklığın görülmesinin iki temel nedeni vardır. Birincisi çocukta bulunan alışkanlıklar, ikincisi ise genetiktir. Zaman kaybetmeden kontrol altına alınması gereken bu problem, vakit kaybedilmesi durumunda düzelemez şekle gelebilmektedir.

Süt dişleri çıkıp yerine yenilerinin uçları görüldüğünde çapraşıklık fark edilebilmektedir. Ailenin herhangi bir şüphesi olması durumunda vakit kaybetmeden doktora görünmesi gerekmektedir. Çekilen filmlerde teşhis rahatlıkla konulabilecektir.

Telsiz Çapraşık Diş Tedavisi Nedir?

Çapraşık diş tedavisi çoğunlukla tel yardımıyla yapılan tedavilerdir. Tel takılmasının ardından zaman içerisinde dişler yerine oturabilmektedir. Bunun yanında telin kullanılmadığı, invisalign braketsiz ortodontik tedavi olarak da adlandırılan telsiz tedavi de kullanılabilmektedir. Dişlerin tel sorunu yaşamasına izin vermeyen, dışarıdan bakıldığında neredeyse hiç fark edilmeyen bir uygulamadır. Basit ancak konforlu aparatlarla yapılan bu tedavide de dişler zaman içerisinde ait oldukları yerlere yerleşebilmektedirler.

Telsiz Çapraşık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Invisalign braketsiz ortodontik tedavi olarak da bilinen telsiz çapraşık diş tedavisi, dişlere plak ismi verilen aparatların yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Öncelikle sanal ekranda hastaya tarif edilen bu tedavi şekli hastanın onayı ile başlatılır. Kullanılan araçların yüzeyi son derece parlak ve şeffaftır bu nedenle dışarıdan bakıldığında ağız hissi kaybolmamaktadır.

Yumuşak, orta ve sert olarak kategorize edilmiş olan plaklar düzenli olarak belli aralıklarla kullanılmaktadır. Bu süreç içerisinde plak dişleri hızlı ve etkili şekilde düzene sokmaktadır. 3 boyutlu olduğu için herhangi bir sorun yaratmadan dişlere çok yönlü dokunabilmektedir.

Telsiz Çapraşık Diş Tedavisinde Plak Nasıl Kullanılır?

Telsiz çapraşık diş tedavisinde öncelikle çene yapınızın ve dişlerinizin ölçüsü alınmaktadır. Sakızımsı bir yapı alt veya üst çenenize bastırılarak çekilmekte, dişlerinizin ve çene genişliğinizin ölçüsü net şekilde hesaplanmaktadır. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra plağınız laboratuvar ortamında hazırlanmakta ve teslim edilmektedir. Doktorunuzun tavsiyelerine bağlı olarak gün içinde dişlerinizde takılı olarak kullanmanız gerekmektedir. Şeffaf ve son derece yumuşak olan bu plağı birer haftalık aralıklarla 3 farklı şekilde kullanmanız istenecektir. Daha sonra kontroller yapılacak gerek görülürse tekrar kullanım başlatılacaktır.

Telsiz Çapraşık Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Telsiz çapraşık diş tedavisinin en büyük avantajı, görsel estetiğin kaybedilmemiş olmasıdır. Kişi kendini kötü hissetmeden gülümseyip konuşabilmektedir. Kullanılan apareyler hiç fark edilmediği için hareketlerini de kısıtlamamaktadır.

Ağrısız ve acısız bir işlem olması, tedavi sürecinin bir başka avantajıdır. Ayrıca çıkarılabilir oldukları için yemek yemek istediğinizde çıkarıp diş temizliğinizi yapabilirsiniz. Bu şekilde kullanım ömrü, tele nazaran çok daha uzundur.

Ağızda takılı olduğu dönemlerde konuşmanızda herhangi bir sorun yaratmayan bu apareyler, tamamen hijyenik ve sağlıklıdır. Diş sağlığınızı uzun süre muhafaza etmektedirler. Üstelik herhangi bir özel bakıma da ihtiyaç duymazlar.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)