Tel Tedavisi (Ortodonti) Hakkında Genel Bilgiler

Ortodonti, dişlerin çene kemikleri ile kemiklerin birbiri ile ilişkisini inceleyen bilim dalıdır. Ayrıca çene kemiklerinizin kafatası ile bağlantısı da bu bilim dalının inceleme alanına girmektedir. Bu sistemler üzerinde meydana gelen herhangi bir sorunda inceleme yapıp tedavi başlatabilme haklarına sahiptirler.

Diş hekimliği fakültesini bitirmiş daha sonra ortodonti alanında uzmanlaşmış olan kişilere ortodontist ismi verilir ve bu uzmanlar tarafından sorunlar tespit edilip tedavi edilir.

Tel Tedavisi Kaç Yaşından İtibaren Yapılmaya Başlanır?

Kişi henüz 10 veyahut 12 yaşında olduğunda diş değişimleri kendini göstermiş olacaktır. Süt dişlerinin temizlendiği, yerine asıl dişlerin geldiği bu yaş grubunda herhangi bir bozulma varsa müdahale edilmelidir. Aksi halde çözümlemenin daha zor olduğu bilinmektedir. Bununla beraber sorunun çene ile ilgili olduğu tespit edilmiş ise bu durumda tedaviye çok daha erken başlanmalıdır.

Ortodonti çoğunlukla çene kemiklerinin sorunlarına yoğunlaşmaktadır. İlerleyen dönemlerde herhangi bir problem yaşamamak adına çocuğunuz henüz 6,7 yaşına geldiğinde muhakkak ortodonti konsültasyonu talebinde bulunmalısınız. Sorun tespiti için önemli bir adımdır.

Tel Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Ortodonti tedavisi, kişiye göre değişen bir tedavi şeklidir. Sorunun boyutu, kişinin yaşı, devamlılık gösterilmesi tedavi süreci için oldukça önemlidir. Ortodontik tedavilerin pek çoğu genellikle 2-2,5 yıl sürmektedir. Daha kısa olduğu da görülmektedir fakat daha uzun olan tedaviler nadiren görülür. Uzun süreli tel tedavileri hastanın yaşıyla doğrudan orantılıdır. Bu nedenle erken teşhis ekstra önem taşımaktadır.

Tel Tedavisi Acı Veren Bir İşlem mi?

Tel tedavisi veyahut ortodonti tedavisi yapılacak olan kişi bu işlemden korkmamalı çünkü gelişen tıp sayesinde acısız şekilde tamamlanabilmektedir.

İlk takıldıkları dönemlerde dişleri hizalama görevi gördükleri için sıkmalarından şikâyetçi olabilirsiniz ancak takılma işlemi sırasında herhangi bir sorun yaratmazlar. Bununla beraber ilk günlerde yumuşak doku yaralanmaları da tespit edilebilir. Bunun sebebi ağız içinizin tellere alışkın olmamasıdır. Bir süre sonra alışarak kullanımını daha rahat yapabilirsiniz.

Ortodonti Tedavisinde Teller Nasıl Takılır?

Ortodonti tedavisi farklılık gösterebilen bir tedavidir. Alt çene, üst çene, sayılı diş ve kullanılan tel birbirinden farklı olabilmektedir fakat yapılması gereken işlemde tellerin takılış yöntemi hemen hemen aynıdır. Braket ismi verilen küçük metal tutacaklar, dişlerinizin üzerine güçlü ve özel bir yapıştırıcı ile tutturulurlar. Bu işlemde herhangi bir can acısı olmaz. Daha sonra gerek görülürse birbirlerine bağlanırlar. Gerek görülmezse bağlanmazlar.

Tel Tedavisinin Dışarıdan Fark Edilmemesi Mümkün mü?

Tel taktırması gereken ancak dış görünüşü nedeniyle endişe eden binlerce kişi tedavisini aksatmaktadır. Metalik renkli braketlerin gülümsemenize, konuşmanıza veyahut yemek yemenize engel olduğunu düşünebilirsiniz. Ne var ki dişlerinizin ve çenenizin sağlığını kaybetmemek adına bunu yaptırmanız gerekmektedir.

Üstelik tel tedavisinde kat edilen ilerlemelerle braketlerin metal olanları değil renkli olanları da tercih edilebilmektedir. Dilerseniz kendi diş renginizde, dilerseniz farklı renklerde tel kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here