Tek Göz Bulanık Görüyorsa Yapılması Gerekenler

Göz, görmemizi sağlayan beş duyu organlarından biri olup, en hassas noktalarımızdandır. Işığı geçirerek kırabilme yetisine sahip olan göz, 3 tabakadan oluşur. Göz problemleri doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bulanık görme de bunlardan biridir.

Gözde Bulanıklık Nedenleri

Gözde bulanıklık,  genellikle gözdeki kan problemlerinden ya da mekanik sorunlardan oluşabileceği gibi beyin ya da omurilikte oluşan sinir hasarlarından doğabilir. Ayrıca ani göz bulanıklıklarının sebebi tansiyonla ilgili de olabilir. Uzun süre bilgisayar kullanımı, yanlış açıdan gelen ışık eşliğinde çalışmak ya da kitap okumak, yaşlılık, göz yorgunlukları nedeniyle de gözde bulanıklık oluşabilir.

Katarakt, ilerleyen zamanlarda göz bulanıklığına ve çift görmeye neden olabilir. Yanı sıra göz tansiyonu da göz sinirlerinin zarar görmesi sonucunda bulanık görüş yaratabilir. Ayrıca yaşa bağlı gelişen yüksek tansiyon, retinaya zarar vererek retina tabakasına sıvı sızmasına yol açabilir. Sinirlere zarar veren bu durum,  gözde bulanık görüş yaratabilir.

Tüm bunlara ek olarak kan şekeri 70mg/dl altına düştüğünde de gözlerde bulanıklık yaşanabilir.  Beyin anevrizması, beyin atardamarlarının balonlaşması gibi tehlikeli durumlarda bulanık görme nedenlerindendir.

Gözde Bulanıklık Nasıl Geçer?

Öncelikle bu olayın altında yatan sebep  araştırılarak bulunmalıdır. Ardından tedavi belirlenir. ‘Kırılım’ göz bulanıklığında kullanılan tedavilerden biridir.  Astigmat, miyop, hipermetrop ve keratakonus tarzı kırılım sorunu yaşayanlara bu tedavi tedavi uygulanabilir. Duruma göre gözlük ya da kontakt lens de önerilebilir.
Genel göz sağlığı için her zaman kan şekeri ve tansiyonu dengede tutulmalıdır. Eğer sebepler bu kaynaktan geliyorsa gözde ki bulanıklık kısa süreli tedavi ve dikkatle sonlanır. Fakat sebep glokom problemiyse kontrol altına alınmalıdır. Glokom sorununuz varsa doktorunuz göz damları önerebilir ve glokom tedavisi hapları reçete edilebilir. Anevrizması ya da katarakt sorunlarında çözüm cerrahi yöntemlerden oluşur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here