Sabit Protez Diş Porselen Sistemleri

Sabit Protez Diş Porselen Sistemleri

Estetik diş gelişimleri aşamasında önemli bir yer tutan sabit protez, son yıllarda hızla gelişme kaydetti. Özellikle içinde bulunan alaşımlar nedeniyle çokça soru işaretine maruz kalan protezlerin, yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı ve korunaklı olduğu dile getirildi.

Son dönemlerde özellikle sabit protezlerde hızla artan talepler göze çarpmaktadır. Aynı zamanda yeni porselen sistemleri de gün geçtikçe artış göstermektedir.

Isıya Dayanıklı Day Şeklinde Fırınlanan Porselen Sistemleri

Sabit protez uygulaması birkaç ayrı yol ile porselen sistemine oturtulmuştur. Bu sistemlerden ilki ısıya dayanıklı ray üzerinde fırınlanan porselen sistemleridir. İçeriğinde alüminyum, magnezyum, cerestone, hi-ceram, ın-ceram teknikleri bulunan porselen sistemleri olarak tanımlanmaktadırlar.

Diş hekimliği içerisinde neredeyse tüm restoratif düzenlemeler bu sistem üzerinden yapılmaktadır. Dişler daha sağlıklı çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

Isıya dayanıklı day üzerinde fırınlanan porselen sistemlerinde folyo tekniği, enjeksiyon yöntemi ile şekillendirilen kor, oksit kristalleriyle güçlendirilmiş kor gibi teknikler tercih edilmektedir.

Dökülebilir Porselen Sistemleri

Dökülebilir porselen sistemleri dicor ve cerapearl olmak üzere iki tekniğe dayanmaktadır. Her iki teknikte de kalsiyum fosfat esaslı cam kontrollü ısı kullanılarak kristalize bir yapı tercih edilmektedir. Tercih edilen bu sistemlerde diş daha doğal ve geçirgen yapıya sahip olmaktadır.

Sıkıştırılabilir Porselen Sistemleri

Sıkıştırılabilir porselen sistemleri ısı ile basınçlı olarak üretilen porselen sistemleri olarak bilinmektedir. IPS empress ve IPS empress 2 teknikleri olmak üzere bu porselen sistemleri uygulanmaktadır.

Isı ve basınç altında şekil verilen, temelde yüksek lösit içerikli olan porselenler üretilmektedir. Yüksek geçirgenlik ve aşındırma etkisi sayesinde doğal diş ile hiçbir fark bulunmamaktadır. Üstelik bükülme ve kırılma karşıtı direnci de oldukça yüksek bir porselen türüdür. Sabit protezlerde bu tarz bir porselen tercih edildiğinde ömrü tahmin edilmediği kadar uzun olmaktadır.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)