Regl Döneminin Ağrılı Geçmesinin Sebepleri

Regl Döneminin Ağrılı Geçmesinin Sebepleri

Adet kanaması çoğu kadında ağrılı geçen bir süreçtir. Yumurtalıklardan atılan yumurta döllenmez ise gebeliğe kendini hazırlayan rahim kasılarak dökülür ve kanama ile atılır. Kadınların ağrı diye tabir ettiği şey aslında rahmin kasılmasıdır. Ay başlarının ağrılı geçmesinin sebepleri neledir? Altta yatan bir çok neden vardır. Çok şiddetli adet ağrılarınız varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Ağrı nedeni bazen psikolojik olabilsede bazen cerrahiye gidecek kadar önemli olabilir. Rahim kasılırken ağrı yapar ve ağrı bele, bacağa ve karnın alt bölgesine yayılır. Şiddetli ağrılarda mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Adet Ağrısının Nedenleri Nelerdir

Adet ağrısı her kadında farklıdır. Çok şiddetli ise mutlaka altta yatan bir neden vardır. Endometriozis yani rahmin iç tabakasının başka bir alanda olması ilk nedendir. Rahim miyomları ve tümörleri adet döneminde ağrı yapan diğer nedenlerdir. Rahim şeklinin farklı olması ve çevre dokularda herhangi bir enfeksiyon varlığı da ağrı nedenidir.

Adet Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Adet ağrısı için bir çok tedavi yöntemi mevcuttur. Ağrı kesici almak ve karın bölgesine sıcak uygulama yapmak genellikle ağrıyı keser ve kişiyi rahatlatır. Kalıcı çözüm için mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekecektir. Doğum kontrol hapları adet ağrısını ve adet kanamasını azaltır. Dirençli ağrılarda Doğum kontrol hapları sıklıkla kullanılır. Bazen yapılan bazı operasyonlar sonrası yapışıklık oluşursa ağrı görülebilir, oluşan yapışıklıklar açıldığı zaman ağrı azalır. Ağrının nedeni endometriozis ise tedavi cerrahidir. Alternatif tedavi şekilleri mutlaka uygulanmalıdır. Sıcak tutmak ve kekik çayı gibi bazı bitkisel kürler işe yarar. Sıcak içecekler içmek ve karın bölgesini sıcak tutmak kaslarda gevşeme sağlar, rahimin kasılmasını engeller ve ağrıyı azaltır.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)