Koltuk Altı Neden Kararır Çözümü Nedir

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, birçok kadının korkulu rüyası olan koltuk altı kararması, estetik kaygıya neden olan bir sorundur. Kısa kollu, askılı ya da straplez üst tercih edenler koltuk altı temizliği ve görünümü konusunda zaman zaman sorunlar yaşamaktadır. Özellikle bir çok kadında görülen Koltuk altı neden kararır çözümü nedir konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Böylece koltuk altı kararmasına neden olan etkenleri ve kararmış koltuk altından nasıl kurtulur? sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

Koltuk Altı Kararması Nedir?

Koltuk altı, genellikle nemli ve hava almayan bir bölge olduğu için buradaki hücrelerin melanin miktarını arttırması söz konusudur. Çok çeşitli sebepleri olmakla birlikte bu bölgede meydana gelen koyuluk, koltuk altı kararması olarak bilinir. Koltuk altı kararması, bir iki gün gibi kısa bir sürede olan bir sorun değildir. Uzun zaman içerisinde yavaş yavaş koltuk altında kararma oluşur.

Koltuk altı neden kararır çözümü nedir sebepleri nelerdir. Bu sebeplere dikkat etmek, koltuk altı kararmasını engelleyebilmektedir. Fakat unutulmaması gereken bir madde de, koltuk altı kararmasında genetiğin rolü. Ailesinde koltuk altı kararması yaşayan kişilerde daha sık koltuk altı kararması gözlenir. Özellikle esmer tene sahip olan kişilerde, koltuk altı kararması, beyaz tenli olanlara göre daha fazla görülür.

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri

  1. Yanlış Ağda Uygulaması

Yeteri kadar erimeyen ya da çok sıcak olan ağda uygulaması, koltuk altı kararmalarına neden olan birinci etkendir. Ilık olmayan ve cildi tahriş eden ağda sıcak uygulanınca, koltuk altı derisini yakar. Uygulamanın devam etmesi de koltuk altında kararmaya neden olur. Ağdanın tam olarak erimesi ve ılık bir şekilde koltuk altına uygulanması gerekiyor. Özellikle ağda seçiminde bilinen markalar tercih edilmelidir. Bir diğer husus da; ağdayı koltuk altından çekerken cildi gerdirerek çekmektir. Havadan çekilen ağda, koltuk altı derisini tahriş eder ve zaman içerisinde kararmasına neden olur.

  1. Deodorantlar

Koltuk altı kararmaya meyilli olan kişilerin deodorant veya koltuk altı spreyi kullanması da kararmayı hızlandırmaktadır. Yaz aylarında koltuk altı sık sık terleyen kişilerin tercih ettiği koltuk altı roll-on ya da spreyler, ter ile birleşince derinin dokusuna hasar vermektedir. Özellikle deri üzerini örtüp, hücrelerin nefes almasını önleyen deodorantlar, koltuk altında tahribata neden olmaktadır.

  1. Hormonal Değişim

Hormonal değişimler de koltuk altı kararmasına neden olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde değişen hormonlar, cilt üzerinde melanin birikimini arttırmaktadır. Bu da karama ve lekelenmelere neden olmaktadır. Bu dönemde bakımı düzenli yapılamayan bölgelerde ve özellikle koltuk altında kararma meydana gelir.

  1. Jilet ya da Tüy Dökücü Kremler

Koltuk altı tüylerinden kurtulmak için tercih edilen jilet ya da tüy dökücü krem uygulaması da koltuk altı kararmasına neden olur. Kalitesiz malzemeler ve markası bilinmeyen epilasyon kremleri, koltuk altı derisini tahriş eder ve kararmasını hızlandırır.

  1. Diğer Nedenler

Koltuk altı kararmasının diğer nedenleri;

– Aşırı kilo

– Şeker hastalığı

– Sigara kullanımı

– Doğum kontrol hapı

– Kalıtsal özellik

– Aşırı terleme

Koltuk Altı Kararmasının Çözümü

Koltuk altı kararmasının önüne ne geçmek için bakım ve temizlik işlemlerini düzenli olarak yapmak gerekiyor. Özellikle kararmaya meyilli olan kişiler, bazı doğal yöntemlerle kararmaların önüne geçebilir. Koltuk altı kararmasının önleyen ve beyazlatan bazı yöntemler;

  1. Karbonat

Karbonat ile düzenli olarak koltuk altına peeling yapmak, koltuk altını beyazlatacaktır.

  1. Patates

Koltuk altına sürülen patates suyu da beyazlatıcı etki göstermektedir. Rendelenen çiğ patatesin suyu düzenli olarak uygulanmalıdır.

  1. Limon

Limon içerisindeki salisilik asit ile beyazlatma etkisi gösterir. Kararan koltuk altına düzenli olarak limon suyu sürmek kararmayı giderir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here