Hematüri Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Hematüri Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Boşaltım sisteminin en büyük parçasını oluşturan böbrekler insan hayatı için önemli organlardır. Kanın atık maddelerden süzülmesi ve kan basıncının ayarlanmasında hayati öneme sahiptir.

Hematüri Nedir?

Hematüri idrarda kan görülmesine denir. Normalde sağlıklı bir insanın idrarında eritrosit, lökosit ve protein kaçağı olmaz. İdrarda kan görülmesi böbrekler ve idrar yollarını ilgilendiren bir sağlık sorunu olduğunu düşündürür. İdrarda gözle görülebildiği gibi gözle görülemeyecek ölçüde de olabilir.

Neden Hematüri Olur?

Hematürü geçirilen bir enfeksiyon sonrası gelişebilir. Böbrekte var olan taşlar, tümörler veya mesanede oluşan herhangi bir problem hematüriye neden olabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonu sonucunda böbrek dokusunun iltihaplanması ve yapısının bozulmasına bağlı olarak gelişme olasılığı yüksektir.

Hematüri Belirtileri Nedir?

Hematürü belirtileri kişinin idrarında kan görmesiyle ve idrar renginin koyulaşmasını anlamasıyla fark edilir. Hasta bu şikâyetler ile doktora başvurur. Birde gözle görülemeyen, sadece mikroskop ile fark edilen şekli vardır. Herhangi bir enfeksiyon eşlik ediyorsa kişide idrar yaparken ağrı ve yanma olabilir.

Hematüri Nasıl Teşhis Edilir?

Hematüri hastanın direk şikâyetleri sonrasında yapılan tetkikler sonrası teşhis edilir. İdrar tetkiki ve bazı görüntüleme tetkikleri ile böbrek ve idrar yollarında var olan sorunlar saptanır.

Hematürü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hematüri tedavisinde altta yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Basit bir enfeksiyon olabileceği gibi böbreğin ve idrar yollarının kötü huylu hastalıkları da olabilir. Tedavi altta yatan neden göre planlanır. Kötü huylu hastalıklarda cerrahi tedavi yapılırken, diğer hastalıklarda ilaç tedavisi yeterli olmaktadır.

Hematüri Olan Hastalarda Beslenme Nasıl Olmalıdır

Böbrek sağlığını korumak adına tuzsuz veya minimum oranlarda tuz tüketilmesi gerekir. Bol su içmek idrar yollarını yıkama görevi gördüğü için önemli bir husustur.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)