Hazımsızlık Nedenleri ve Tedavisi

Yıllardır insanların en çok şikâyetçi oldukları rahatsızlıklardan biri olan hazımsızlık; karında şişkinlik, baskı ve huzursuzluk yaratan bir sağlık problemidir. Genellikle reflü hastalığı, safra kesesi hastalıkları, ülser gibi hastalıkların sebep olabileceği bir problem olabiliyor. Şişkinlikle birlikte ağrı eşlik ettiğinde çekilmez durumlara yol açabiliyor. Çoğu kişinin şikâyetçi olduğu hazımsızlık nedenleri ve tedavisi nelerdir?

Hazımsızlık Neden Olur?

Günlük yaşamda yapılan yanlışların sebep olduğu hazımsızlıklar olabiliyor. Bunlar arasında alkol tüketimi ve sigara kullanımı en başta geliyor, yorgunluk, stres ve yaşanan kaygılarda sindirim sistemini olumsuz etkilediği için hazımsızlık yapabiliyor. İlaçları bilinçsiz kullanmak, gazlı içeceklerden ve kafeinden aşırı kullanmak, çikolata yemek de sebep olabiliyor. Hazımsızlığı en çok tetikleyen başka bir durum ise aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar tüketmek, çok hızlı ve fazla yemek, lif oranı çok yüksek yiyecekler tüketmektir. Bazen de hastalıkların sebep olduğu hazımsızlıklar olabiliyor, tabanda yatan gerçek bir hastalık varsa bunlar hazımsızlığa yol açabiliyor. Gastrit, safra kesesi taşı, pankreatit, bağırsak ülseri, mide ülseri gibi hastalıklar sorun çıkarabiliyor.

Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

Yemek yemeye başladığınızda karnınızda şişlik hissetmek ve yemek yarıda iken doygunluk hissetmek, midede sürekli bir doluluk hissetmek ve rahatsız olmak. Mide şişkin olduğu için sürekli geğirme ve gaz çıkarma isteğinin olması, yiyeceklerin ağza geri gelmesi, bulantı, kusma, asit hissi, karın ağrısı, midede yanma hissedilmesi hazımsızlık olduğunu gösteren belirtilerdir.

Hazımsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Hazımsızlığı önlemenin yolu, altta yatan sebepleri bulmak ve bu sebeplere çözüm bulmaktır. Yanlış beslenmeden mi kaynaklanıyor, fazla kilolardan mı, alkol veya sigara kullanımından mı kaynaklanıyor sebebini bulmak ve ortadan kaldırmak gerekiyor. Gece yatmadan önce yemek yememeli, stres ve kaygılardan uzak kalmalı, ilaç kullanımını azaltmalısınız, yemekleri yavaş yemeli ve dar giysiler giymekten kaçınmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here