Hamilelik Döneminde Diş Eti Sağlığı

Hamilelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığını etkileyen unsurlardan bir diğeri diş sağlığıdır. Hamilelik boyunca anne adayının yediklerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Gerekli özen gösterildiğinde ağız ve diş sağlığını tehdit eden ekstra bir sorunla karşılaşılması söz konusu değildir. Bununla beraber annenin yeterince dikkat etmediği durumlarda ağız sağlığını olumsuz etkileyen sorunlar baş göstermesi kaçınılmazdır.

  • Hamilelik Döneminde Diş Çürümelerinde Artış Görülür mü?

Hamileliğiniz boyunca ağız ve diş sağlığınızda herhangi bir anormallik tespit ettiğinizde muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Süreç içerisinde hormonsal etkiler nedeniyle çürüklerde artış tespit edilebilmektedir. Özellikle kanda bulunan asit oranındaki artış, diş etlerini de dişleri de zarara uğratmaktadır. Asit sebebiyetiyle çürüyen dişler, diş etinde ağrı ve devamlı zonklama oluşturmaktadır. Özellikle annenin ilaç alamadığı bu süreçte çürümeler için gerekli önlemler alınması ekstra önemlidir.

  • Hamilelik Döneminde Diş Eti İltihaplanmaları Görülür mü?

Hamilelik süreci, annenin her istediğini yiyebildiği bir süreçtir. Özellikle gereğinden fazla şekerli, asitli, kafeinli besinlerle beslenmek diş eti sağlığını tehlikeye atmaktadır. Annenin diş etlerinde yaralanmalara neden olan bu dengesiz beslenme, hormonsal dengesizlikler nedeniyle iltihaba dönüşebilmektedir.

Annenin düzenli olarak diş eti bakımını yaptırması iltihabı önlemek için son derece önemlidir. Diş etinizde meydana gelebilecek iltihaplanmada şişkinlik ve akıntı dikkatinizi çekecektir. Doktorunuza danışmalı gereken tedaviyi vakit kaybetmeden tamamlamalısınız.

Hamilelik Döneminde Diş Eti İltihaplanmalarına Doğal Çözüm

Hamilelik döneminde diş eti iltihabı yaşadığınızda gün içinde en az 2 kez gargara yapmanız önerilmektedir. Pek çok doktor tarafından önerilen çözüm ise tuzlu su veyahut karbonatlı su olmaktadır. Sabahları uyandığınızda bir su bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ilave etmelisiniz. Arka arkaya gargara yapıp diş etlerini sakinleştirmelisiniz. Bu şekilde mikrop ölecek, iltihap kuruyacaktır.

  • Hamilelik Döneminde Diş Eti Sağlığı İçin Vitamin Almalısınız

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Diş sağlığı beyinsel sinirlere uzanan önemli bir noktada yer almaktadır. Aynı şekilde diş etinize de özen göstermeniz özellikle önemlidir. Beslenme düzeniniz bu açıdan oldukça önemlidir. Bilhassa A, C ve D vitaminlerini düzenli olarak alan bayanlarda diş eti problemi görülmemektedir.

Hamileliğiniz boyunca bol bol yeşil yapraklı sebze yiyerek C vitamininizi almalısınız. C vitamini vücudun çok yönlü bağışıklık geliştirmesini sağlamaktadır. Aldığınız bu vitaminler ile ağız ve diş sağlığınız 9 ay boyunca sorun yaratmayacaktır.

  • Hamilelik Döneminde Diş Eti Masajı Yapmalısınız

Hamilelik dönemi, stresli ve gergin bir dönemdir. Bu süreçte gerginliği hisseden bir başka noktanız diş etleriniz olacaktır. Diş etlerinizin stres biriktirdiğiniz sıkmalardan, gıcırdatmalardan anlayabilirsiniz. Yaşadığınız bu sorun kısa süre içerisinde diş etlerinizin tahriş olmasına neden olabilir. Engel olmak içinse yapmanız gereken tek şey masajdır. Temiz bir eldivene bir damla limon damlatarak işaret parmağınız ile diş etlerinize masaj yapmalısınız. Hem stresi dağıtacak hem de kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır.

1 YORUM

  1. Diş ve diş eti rahatsızlıkları insanı gerçekten çok can sıkan ve ızdıraplı bir sürece sürüklüyor. Bundan kaçınmak için her yaştan ve her durumdan insanın ağız ve diş sağlığına/bakımına dikkat etmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here