Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır

Özelikle grip mevsiminin artık başladığı ve hastalıkların da giderek yaygınlaştığı dönemlerde gripten korunmak için yaptırılması gereken grip aşısı, Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen en büyük eylemlerden biridir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, kuru öksürük, kırgınlık, halsizlik ve baş ağrısı ile seyreden grip, en geç bir hafta içerisinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Küçük yaştaki çocuklara kronik hastalığı olan kişilerde ve yaşlılarda, gribin zatürre etkisinin olduğu biliniyor. Bu nedenle, grip aşısı ne zaman yapılmalıdır? sorusunun cevabı, birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Grip Aşısı Nedir? Kimler Yaptırmalıdır?

Gripten korunmanın en etkili yolu aşıdır. Grip aşısı, ölüm oranları ve hastane yatışlarını önemli ölçüde azaltıyor. Grip aşısı, Türkiye’de 6 aydan büyüklere öneriliyor. Özellikle risk grubunda olan kişilerin grip aşısı yaptırmaları gerekir. 65 yaş üzeri kişiler, kronik sağlık sorunu olan kişiler, gebeler, şeker hastaları, bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve sağlık çalışanları, griş aşısının yaptırılması gereken risk grubundadırlar.

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?


Grip aşısı yılın her döneminde yapılan bir aşı değildir. Bir önceki grip sezonunun ne zaman başladığı ve bittiği hesaplanarak aşının ne zaman yapılacağına karar verilir. Buna göre, grip en sık görülmeye başladığı zamandan kısa bir süre öne yapılmalıdır. Çünkü, grip aşısının maksimum düzeydeki etkisi iki hafta içinde görülebilir. Bunun için Ekim ayı ile Kasım ayının oldukça ideal aylar olduğu söylenebilir. Bu aylarda grip aşısı yaptırmayanların, en geç Mart ayına kadar mutlaka aşı yaptırmaları gerekir. Grip aşısının koruyuculuk görevi en fazla 8 ay sürdüğünden, ne kadar erken yapılırsa o kadar erken koruma sağlanmış olur. 6 aydan küçük bebeklere, aşı alerjisi bulunan kişilere ve enfeksiyon hastalarına ve grip aşılarının yapılması önerilmez.

1 YORUM

  1. Özellikle kış aylarında dikkat etmek lazım grip aşısını kışa girmeden önce doktor kontrolü ve izni ile yapılmalıdır. grip olunca herkes evde bulunan antibiyotikleri kullanıyor bu çok yanlış halbuki grip hapları mevcut yada c vitamini destekli sebze ve meyvelerde mevcut vücut bağışıklığını güçlendirip normal yollardan yenmek yada doktor kontrolünde ilaç almak en mantıklısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here