Göz Altı Morlukları Geçirme Yöntemleri

Göz altı morlukları olarak bilinen ve alt göz kapaklarının altında yer alan koyu halkalar şeklinde ortaya çıkan durum kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak görülür. Göz altı torbalarının eşlik ettiği göz altı morlukları kişinin yaşlı görünmesine sebep olabilir. Göz altı morluklarının bir çok nedeni vardır. Çoğu durumda sağlık sorununa işaret etmez. Bununla beraber estetik sorunlara neden olur. Bu halkalardan kurtulmanız oldukça zordur.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarının geçmesini istiyorsanız yeterli miktarda uyumalısınız. Bol sıvı tüketip, aşırı güneş altında kalmaktan kaçınmalısınız. Bunlara ek olarak evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerde yardımcı olabilir. Bunların başında çay poşeti gelmektedir. Gözlere soğuk poşet çay uygulamak morlukların görünümünü iyileştirebilir.

Siyah çay veya yeşil çay kullanabilirsiniz. Çay poşetine sıcak suda bir süre beklettikten sonra buzdolabında 15-20 dakika soğumalarını bekleyebilirsiniz. Soğuyan çay poşetlerini gözlerinizi kapatarak 10 dakika uygulayabilirsiniz. Ardından gözler soğuk suyla yıkanmalıdır.

Göz altlarına her gece hindistan cevizi yağıyla masaj yapmak koyu halkaları azaltabilir. Çünkü hindistan cevizi yağı E vitamini kaynağıdır.Bu sebeple koyu halkalar ile savaşır. Herkesin bildiği salatalık göz altı morluğunu geçirme de kullanılır. İki dilim salatalık 5 dakika limon suyuna batırılarak gözlere yerleştirilir.

Salatalık koyu halkaların etkilerini azaltır. Uygulama esnasında gözlerin limon suyu ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Evde uygulayabileceğiniz yöntemlere gül suyu ve sütü de ekleyebiliriz. Pamuklu bir pedi gül suyuna veya süte batırıp göz kapaklarının üzerine yerleştirebilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.

 

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Koyu göz halkalarında tedavi altta yatan nedene bağlı olmaktadır. Göz altı morlukları ile başa çıkmak için bir takım şeyleri deneyebilirsiniz. Soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Böylelikle şişkinliği azaltıp, genişlemiş kan damarlarını daraltabilirsiniz. Böylelikle göz altındaki şişkin görünümün azalmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda koyu halkaların belirginliğini azaltır. Bunun için temiz havluya buz küpü sarıp gözlere uygulayabilirsiniz. Bir bezi soğuk su ile ıslatıp 20 dakika boyunca gözlerin altına uygulayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem olarak uyku sürenizi arttırabilirsiniz. Yeterince uyumak gözdeki koyu halkaların görünümünü azaltır. Az uyumak cildinizin solgun görünmesine neden olur ve koyu halkaları belirgin hale getirebilir. Koyu halkaların tekrar ortaya çıkmaması için günde en azından yedi ile sekiz saat uyumak gerekir. Uyurken başınızı yükseltebilirsiniz. Kişinin yatış şekli de etkili olabilir. Uyku esnasında göz altlarında sıvı toplanmasını ve şişkinliği engellemek için başınızı birkaç yastıkla kaldırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here