Diş Estetiği İçin Uygulamalar

Diş alanında gelişen teknoloji ile beraber estetik düzeltmeler de yapılabilmektedir. Her geçen gün bir yenisi keşfedilen yöntemler arasından hastalar kendilerine en uygun olanı seçebilmektedir. Diş estetik uygulamaları arasından en çok tercih edilen diş beyazlatma işlemi olurken bunun yanında implantoloji, ortodonti ile periodontoloji gibi işlemler de tercih edilebilmektedir.

Diş estetiği çoğunlukla beyazlatma üzerine yapılmış olsa da bununla beraber kırık ve yamuk dişler, çürüyen ve bakımsız görünen dişler için de uygulanabilmektedir. Önce diş için sağlıklı bir tedavi yöntemi tercih edilmekte daha sonra dişin estetik görünümüne değinilmektedir.

  • Diş Estetiği İçin Beyazlatma Uygulaması

Dişleriniz genetiğinize bağlı olarak koyu renkli olabilmektedir. Bunun yanında yediğiniz besinler, kullandığınız sigara ve alkol de diş estetiğiniz üzerinde olumsuz etkiye sebebiyet verebilmektedir. Kötü ve koyu renkli görüntüyü ortadan kaldırabilmek için dişleriniz üzerine jel, ışın, törpüleme gibi pek çok teknik kullanılabilmektedir.

Tercih edilen bu işlemlerin sonucunda dilediğiniz dişlere kavuşabilmeniz mümkündür. Üstelik bu işlem boyunda herhangi bir acı ve sancı duymanız mümkün değildir.

  • Diş Estetiği İçin Zirkonyum Uygulaması

Zirkonyum uygulaması, diş üzerine yapılan estetik bir porselen uygulamasıdır. Işık geçirgenlik özelliği olan bu uygulamanın doğal göründüğü bilinmektedir. Klasik metal yapılı porselenlerle kıyaslandığında çok daha güzel görünen bu porselenler, diş eti uyumuna da sahiptir. Bu şekilde hem diş etinde kötü bir görüntü oluşturmamakta hem de kullanan kişide ağrı ve acı oluşturmamaktadır.

Isı yalıtma özelliği bulunan zirkonyum uygulamasının dişlerde sıcak soğuk hassasiyeti oluşturmadığı bilinmektedir. Çoğunlukla arka dişlerde tercih edilen bu uygulama %90 başarı gösteren bir uygulamadır.

  • Diş Estetiği İçin Yaprak Porselen Uygulaması

Çoğunlukla en ön dişlerde kullanılan yaprak porselen uygulaması en ince porselen türüdür. Çok rahat bir şekilde uygulanabilen, dişin kusursuz ve beyaz görünmesini sağlayan bir uygulama olduğu bilinmektedir. Üstelik dişleriniz son derece doğal ve pürüzsüz bir görüntüye sahiptir.

Özel yapıştırıcılar kullanarak hazırlanmış olan bu porselenlerin renk geçirgenliğinin bulunması, dişlerin estetik açıdan çok güzel olmasını sağlamaktadır.

  • Diş Estetiği İçin Bonding Uygulaması

Dişlerde estetik kayıplara neden olan bir başka sorun çatlaklar ve kırıklardır. Hafif derecede olan sorunlar için bonding uygulaması yapılabilmektedir. Bu sistemde mikrofil veya nano partiküller içeren kompozit dolgular kullanılarak rahatlıkla düzeltmeler yapılabilmektedir. Dişlerin olduğundan daha pürüzsüz, yüzeylerinin daha canlı olması mümkün kılınmaktadır.

Çoğu zaman lokal anesteziye dahi gerek görülmeden rahatlıkla yapılan bu uygulama pek çok kişi tarafından kullanılan bir uygulamadır.

  • Diş Estetiği İçin İmplantoloji Uygulamaları

İmplantoloji; düşmüş, çekilmiş, kırılmış olan diş boşluklarının yerini dolduran uygulamalardır. Ağızda diş sırasında oluşabilen bu boşluklar zaman içinde kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Boşluk nedeniyle tüm dişler yana doğru kaymaya başlamakta araları açılmaktadır. Bu nedenle zaman kaybetmeden implant uygulaması ile yeni bir diş ilavesi yapılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here