Cinsel Yolla Bulaşabilecek Hastalıklar Nelerdir

Hastalıkların çok farklı nedenleri vardır ve bu nedenler her hastalıkta farklı septomlar ile kendini gösterir. Bu hastalıklardan biri olan ve cinsel yollarla bulaşabilecek hastalıklar nelerdir? sorusunu en doğru şekilde tanımlamak için uzman görüşlere yer verdik.

 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinselllik bir temel ihtiyaç olup gelecek nesillerin var olması için her tür canlı için var oluş nedenidir. Ancak cinsellikle yaşanan sorunlar bazen ciddi sorunlu hastalıklara yol açmakta ve tedavi, tanı ve teşhisi konulmadığında sonu ölümle noktalanmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alan, genital uçuk, bel soğukluğu, hebatit B, klamidya, frengi ve AIDS bunlardan bazılarıdır. Özellikle frengi ve AİDS cinsel yollarla bulaşan hastalıklarda zamanın vebası olarak adlandırılmış ve bu hastalıkların tedavisi bulunana kadar pek çok insan hayatını kaybetmiştir. Cinsel birlikteliğin başlama yaşı 15 olarak belirlendiğinde 15 ve 50 yaş arası bu hastalıkların görülme oranı çok fazladır.

Hastalık Nasıl Bulaşır ve Tedavi Yöntemleri

Kişiler arası cinsel temas ile bulaşan hastalıklara virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmalar yol açmaktadır. Enfeksiyon hastalıklar gurubunda yer alan bu hastalıklara binlerce kişi yakalanmakta yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu hastalıkların kadınlarda septomları daha ağır seyretmekte olup, hastalıklar kadın ve erkeklerde aynı oranda görülmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için düzenli olarak Ürolog, Enfeksiyon Hastalıkları, Dermatolog ve Kadın Hastalıkları kliniklerine görünmekte fayda olacaktır. Bazı cinsel yolla bulaşılan hastalıklar yoğun antibiyotik tedavisi ile giderilse de tekrarlanma olasılığı her zaman mevcuttur. Aıds, Frengi ve hebatit B gibi hastalıklarda tam korunma yöntemi henüz bilinmemektedir. İlişki esnasında kondom kullanılması, ilişki sonrası yıkanmak, bulaşıcı hastalık tarama testlerinden geçmek korunma yöntemleri arasında yer alır.

1 YORUM

  1. Aslında bağlı bulunduğumuz en yakın sağlık birimi olan Sağlık ocaklarından da ,tüm detayları öğrenebilecek olmamıza rağmen , bir türlü miskinliği ve pişkinliği elden bırakmadığımız bir konu. ” Bana bişey olmaz” cılık olduğu sürece, böyle güzel kaynakların değeri de ne yaparsak yapalım bilinmiyor işte.

    Derlemeniz için çok teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here