Varikosel Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık, çocuk sahibi olmak isteyen herkesim korkulu rüyalarından biridir. Bu duruma sebep olan rahatsızlıklardan biride varikoseldir. Tedavisi yapılabilen varikosel nedir tedavisi nasıl yapılır sorusu ise konuyla ilgili bu durumu yaşayan her erkeğin aklındaki ilk sorudur.

Varikosel Nedir?

Varikosel, erkeklerde testislerden çıkan kirli kanun taşıyan toplardamarlarda meydana gelen bozukluk sebebi ile bu kanın kalbe taşınamaması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Toplanan kirli kan sebebi ile damarlar şişer. Kısırlık şikayeti ile doktora başvuran erkeklerin %35’i ile %40’ı bu problemi yaşamaktadır. Toplumdaki erişkinlik dönemini yaşayan erkeklerin %20’sinde varikosel görülmektedir. Varikosel tedavisi yapılmadığı takdirde ilerleyici öznellikteki bir hastalık olup, sperm yapısını bozarak kısırlığın oluşmasına ve testis gelişiminde gerilik yaşanmasına neden olabilmektedir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konur?

Alanında uzman bir ürolog tarafından ayakta yapılan fiziki muayene ile teşhis koymak mümkündür. Varikoselin 3 derecesi bulunmaktadır.

Birinci Derece: En hafif derece olup öksürme ve ıkınma gibi hareketlerle elle hissedilebilmektedir.

İkinci Derece: Karın içi basıncı arttırmaya ihtiyaç duymaksızın el muayenesinde fark edilebilmektedir.

Üçüncü Derece: En ileri tür olan bu tipte damarlar gözle görülebilecek kadar genişlemiştir.

Varikosel Cerrahi Tedavisi

Uygulanan cerrahi müdahale, kasık bölgesinden yapılacak 2-3 cm’lik kesi ile testis damarlarına ulaşılarak buradaki damarların bağlanarak iptal edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Ameliyatta mikro cerrahi teknikleri kullanılmalıdır. Bu yöntemle yapılan müdahale ile hastalığın tekrar etme olasılığı %1 olmaktadır. Mikro cerrahi ile yapılan tedavi sonucunda bu hastalık yüzünden kısırlık problemi ile karşılaşan kişilerde tedavinin birinci yılında gebelik oluşma oranı % 43, tedavinin ikinci yılının ardından gebelik oluşma ihtimali ise % 60 olmaktadır.

Ameliyat sonrası karşılaşılabilecek en sık görülen komplikasyon hidrosefalidir. Hidrosefali, testiste sıvı birikmesidir. Bu durumla karşılaşılma olasılığı % 8’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here