Tüp Bebek Nedir? Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Newborn baby

Günümüzde bazı nedenlerden dolayı normal gebelik eyleminin oluşamaması durumunda, tüp bebek uygulamasına başvurulabilmektedir. Geçmişte batı ülkelerinde uygulanan ve bugün ise ülkemizde de uygulanmaya başlanan tüp bebek yöntemi hakkında bazı ayrıntılar hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Tüp Bebek Yöntemi

Bayan vücudundan üretilen yumurta hücrelerinin özel iğneler ile vücut dışına alınarak erkeğin  spermi ile tıbbi laboratuar ortamında döllenmesinin sağlanması ve alınan embriyonun bayanın rahminin içerisine gönderilmesi işlemine tüp bebek uygulaması adı verilmektedir.

Tüp Bebek Uygulaması Aşamaları

Yumurta Geliştirmesi

  • Tüp bebek uygulamasında ilk aşama olarak yumurtanın geliştirilmesi sağlanmaktadır. Hormonların baskılı olabilmesi açısından bazı ilaçların 14 gün süreli olarak kullanılması sayesinde yumurta geliştirilmesi sağlanabilmektedir. Çok sayıda yumurtave akabinde çok sayıda embriyo alımı hedeflenmektedir.

Yumurta Toplama İşlemi

  • Bu işlem ise ortalama 36 saat sonrasında yumurtanın çatlamasının sağlanması açısından özel iğneler yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

Embrio Transferi

  • Bu işlemde ise, döllenme kontrolünün yapılmasından 48 saat sonrasında embriolarda bölünme durumunun olup olmadığına bakılmaktadır.

Embrio Dondurma

  • Tüp bebek uygulamasında son aşama olarak ise embrio dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bireyde transfer edilen embriolardan arta kalan embrioların ise dondurulma işlemi söz konusu olabilmektedir.

Tüp Bebek Yöntemi Güvenilir Mi?

  • Tüp bebek yöntemi, özellikle uzmanlar tarafından yapılması durumunda güvenilir bir uygulamadır. Ekonomik olması sayesinde son yılların en fazla tercih edilen gebelik yöntemlerinden olan tüp bebek yöntemi, ayrıca geçmiş dönemlere oranla günümüzde daha düşük fiyat tarifeleri üzerinden yapılabilmektedir.

Tüp Bebek Yönteminden Nasıl Faydanılır?

  • Tüp bebek yönteminden faydanabilmek açısından öncelikle tüp bebek merkezi başvuruda bulunması ve gerekli formun doldurulması gerekmektedir. İlgili uzmanlar tarafından yapılan fiziksel muayene sonrasında bireyin tüp bebek yöntemine uygun olup olmadığı kararlaştırıldıktan sonra, olumlu sonuçların alınması durumunda tüp bebek yönteminden faydalanılabilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here