Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığı çağımızın önemli hastalıklarından biridir. Tırnak yeme alışkanlığının kurtulmanın yolu onu kontrol altına alabilmekten geçiyor. Büyük ihtimalle elinizi ağzınıza götürdüğünüz de bunu bilerek yapmıyorsunuz ve ancak belirli bir zaman geçtikten sonra bunun bilincine varıyorsunuz. Tırnak yemeye başladığınız zaman size engel olmaya yarayacak acı bir tada sahip olan tırnak cilaları ile bu sorunla baş etmeniz mümkün.

Tırnak Yemeyi Bırakmak İçin Önlemler

Tırnak yeme alışkanlığı bulunan kişiler özel olarak üretilip piyasa sürülen, tırnak yemeye başladığınız zaman acı bir tat vererek sizleri bu alışkanlıktan alı koyan solüsyonlar en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu solüsyonları eczanelerden ya da büyük marketlerden satın alabilirsiniz. Tırnak yemeye başladığınızda sizi engelleyecek olan bu solüsyonları yüzünüzü yıkadıktan sonra tırnaklarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Solüsyonların tırnak yemeye başladığınızda sizlere vereceği acı tadın kaybolmaması için bunu gün boyunca bir kaç kere yapmanız gerekmektedir.

Tırnak Yeme
Tırnak Yeme

Düzenli bir şekilde tırnak cilası kullanmak tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulmanızda sizlere büyük yarar sağlayacaktır. Bu işlemi bir başkasına yaptıracak olursanız tırnakların sertleşmesini sağlayan taban cilası yardımıyla kullanmasını rica edin. Sertleşen tırnaklar sayesinde tırnak yemeye başladığınızda bu sizi zorlayacak ve yaptığınızı görmenizi sağlayarak kendinizi kontrol altına almanıza katkı sağlayacaktır.

Sizlere önerdiğimiz bir diğer çözüm yolu ise ellerinizi meşgul etmek. Yapmanız gereken tek şey tırnak yemeye başladığınız zamanları tespit etmek ve bu zamanlarda ellerinizi meşgul edecek cisimler ile uğraşmak. Stres topu gibi cisimler ellerinizi meşgul etme konusunda size yardımcı olacaktır.

Neticede tırnak yeme alışkanlığı dışarıdan kötü bir görünüme sebep olmasının yanı sıra tırnak sağlığınıza da zarar vermektedir. Belirtmiş olduğumuz çözüm önerileri sayesinde bu alışkanlıktan kurtulmanıza imkan vardır. Fakat yine de çözüm önerileri yeterli olmuyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here