Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilir

Modern dekorasyon deyince ilk akla gelen eskinin ağır ve klasik mobilyalarının yerini alan daha sade ve modern tasarımlı koltuklar ve mobilyalardır. Günümüzün yeni trendi sadelik ve rahatlıktır. İnsanlar gittikçe hızlanan modern dünyada evlerine geldiklerinde sakinlik, az eşya ve huzur arar. Bu yüzden ilk olarak salon tasarımı deyince az eşyayla oluşturulmuş kompozisyonlar kurulması gerektiği anlaşılmalıdır.

Daha Küçük ve Renkli Koltuk Takımları

Eskinin varaklı, koyu renkli ve daha yoğun işlemeli koltuk takımlarının yerini artık daha az yer kaplayan ve daha sade koltuk takımları almıştır. Son yıllarda tek bir parçadan oluşan köşe takımları da göze çarpan modeller arasındadır. Sadece bir L koltuk ve bir berjerden oluşan ya da iki berjerle ufak bir Chester kanepe modelinin bir arada kombinlendiği salon takımları en çok rağbet görenler arasındadır. Koltuk renkleri konusunda ise artık çok daha geniş seçenekler vardır. Eskiden koltuk rengi olarak hiç düşünülmeyen kırmızının ve mavinin pek çok tonu, sarı, kahverengi ve yeşilin, kiremit rengi ya da turuncunun farklı tonları ile bir araya getirilmiş modeller bu sıralar çok modadır. Hemen her renk farklı renklerle bir araya getirilebilir, ev dekorasyonu bu açıdan her türlü yeniliğe açıktır.

Orta Sehpa Modelleri

Koltuk takımını tamamlayan salon mobilyalarından birisi de orta sehpalardır. Orta sehpalar da artık eskisinden daha geniş ve büyük ebatta tasarlanıyor. Neredeyse ufak bir masa büyüklüğünde sehpalar az parçalı koltuk takımları ile birleştiğinde küçük ve şık bir salon tasarımı oluşturulabiliyor. Ama daha geniş bir salonunuz varsa takım halinde birkaç parçadan oluşan orta sehpalardan da faydalanabilirsiniz. Orta sehpalar da renkler açısından oldukça cesur tasarımlara açık mobilyalardır. Modern salonların ayrılmaz parçalarından birisi de birbirinden şık ve yenilikçi tasarımlı orta sehpalardır.

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Televizyon Üniteleri

Plazma televizyonlar ve büyük ekranlar çıktığından beri onları yerleştirmek için özel olarak dizayn edilmiş orijinal tasarımlı televizyon üniteleri de trend oldu. Televizyon üniteleri artık hem tek bir parçadan hem de birden fazla parçanın bir araya gelmesinden oluşabiliyor. Özellikle farklı parçaların bir araya geldiği modeller son derece şık ve kullanışlı modellerdir. Bu şekilde özel olarak tasarlanmış tek bir televizyon ünitesi bile salonunuzun bütün havasını değiştirebilir. Karizmatik, hareketli ve farklı duruşuyla özel bir televizyon ünitesi seçerseniz salonunuzun tasarımı için tek bir dokunuşla büyük bir adım atabilirsiniz.

Daha Keskin ve Belirgin Hatlar

Aslında modern tasarımlar için seçilebilecek mobilyalar arasında işçiliği ile göz dolduran ağır modeller de bulunabilir. Daha şık ve zarif bir tasarım için daha özel bir seçim yapmak isterseniz bu modellere de bakabilirsiniz. Ancak klasik mobilyalardan farklı olarak bu tarz mobilyalarda eskisine göre daha keskin ve belirgin çizgilerin yer aldığı görülür. Ya da berjer ya da koltuğunuz yumuşak ve eğri hatlara sahip olsa da salonda yer alan televizyon ünitesi, kitaplık ya da varsa konsol gibi keskin hatlı bir mobilya ile bu yumuşaklık dengelenir. Modern tasarım demek daha çok keskin hatların hakim olmasıdır. Modern biçimde tasarlanan salonlarda da keskin hatlar ve yumuşak hatlar dengelenir, sonuç olarak da keskin hatlar daha çok öne çıkarılır.

Koyu Renkler ve Modern Tasarımlar

Modern bir salon tasarımı deyince akla ilk gelen canlı ve farklı renklerdir. Ama her zaman siyah, mavinin koyu tonları ya da kahverenginin koyu tonları gibi renkleri beğenenler için de modern bir salon tasarlanabilir. Bu durumda mesela mavi rengin hakimiyeti istenirse açık mavi tonlarla birlikte bir kompozisyon oluşturulabilir. Öte yandan siyah, lacivert ya da kahverengi gibi koyu bir rengin hakim olduğu salonlar daha açık renkli aynalar ve camlı mobilyalarla birleştirilebilir. Kısacası modern salon tasarımları yaratıcılığınıza göre farklı tasarımlara açıktır. Hiç bir araya gelmeyeceğini düşündüğünüz parçalar bile bir araya getirilebilir. Dekorasyon fikirleri bu açıdan yeniliklere açıktır. Farklı kompozisyonlar ve çok farklı renkler bir arada kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here