Saçta Neden Pullanma Olur İşte Tedavisi

Saçlarımız günlük yaşantımızda hava kirliliğine ve dış faktörlere çok fazla maruz kalır. Bu sebepten gerekli bakım ve özen gösterilmediğinde pullanır ve kırılır. Kendimizce alabileceğimiz minik önlemler saç bakım sağlığımızı tamamlamamıza yardımcı olur. Özellikle kuru hava şartlarında ve kış mevsiminde nemini kaybeden saçlar pullanır. Bu durum ise saçı oldukça sağlıksız gösterir. Saçta pullanma nedenleri ve tedavisi nasıldır?

Saç Pullanmasının Belirgin Nedenleri

Saçlar özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Her gün fraklı yöntemlerle uygulanan saç modelleri saçların dengesini bozabilir. Fön, boya ve soğuk hava saç tellerinin kurumasına sebep olur. Kullanılan şampuanlar kalitesiz malzemelerden üretilirse saç telinde pullanmalara neden olur. Saç pullanmasının en büyük etkeni saçlı derinin kurumasından kaynaklanır. Deri kendisini sürekli yenileyen bir organ olmasına rağmen gerekli bakım yapılmadığında kuru ve güçsüzleşir. Bu durum ise kafada yer alan saç derisini etkiler. Ayrıca saç boyaları da saç pullanmasının etkeni olarak nitelendirilebilir. Deride soyulma ve kabuklanma bu durumun en önemli belirtisidir.

Saç Pullanması Kimlerde Görülür?

Saç pullanması herkeste görülebilir. Saç derisi kuru olan ve uygun olmayan şampuanları kullanana kişilerin saçlarında açıkça görülmektedir. Uzun süre gerekli nemlendirme yapılmadığı takdirde ise bu pullanma artarak kafa derisinin kaşınmasına neden olur. Kuru saç tiplerinin en önemli hastalık belirtisi saçlardaki pullanmadır.

Saç Pullanmasının Tedavisi

Saç pullanması yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Nemlendirici şampuanlar ile desteklenen deri nemini kazandıktan sonra asla pullanma yapmaz. Sürekli bakım ürünleri değişikliği yaparsanız saç yapınızı ve kafa derisi yapınızı bozarsınız. Bunun için tek marka şampuan kullanmanız en doğru olandır. Saç pullanması azalmıyor sürekli artıyorsa mutlaka dermatoloji doktoruna gitmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here