Postpartum Depresyon Nedir

Doğum yapan kadınlarda doğum sonrası bazı psikolojik problemler görünmektedir. Kendilerinde bu şekilde değişiklikler görenler araştırma yaptıklarında bunun postpartum depresyon olarak adlandırıldığını tespit etmekte, bu sebeple de postpartum depresyon nedir? başlığı ile internette sorunlarını öğrenmeye çalışmaktalar. Postpartum depresyonu tıp dilinde en genel tanımı ile elitbahis  doğumdan sonra kadınlarda oluşan davranış, duygu ve fiziksel davranış karmaşasıdır. Doğum yapan anneler ilk bir yıl içinde sürekli korku, endişe, telaş ve kendilerini yalnız hissetme gibi duygu değişimlerine maruz kalabilmekte, bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde huzursuzluklar devam ederek intiharlarla bile sonuçlanmaktadır.

Postpartum Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Postpartum depresyonun genel belirtileri; annenin bebeği ve kendi ile yeterli ilgilenemediğini düşünerek suçluluk duygusuna kapılması, sabah kalktığı zaman enerjisinin tükendiğini hissederek hiç bir iş yapmama arzusu, duygusal davranmalardan kaynaklanan sürekli ağlama isteği ve ağlanması durumu, kendisini eskisine oranla yetersiz hissetmesi, gazete okuma veya bir iş üzerinde çalışırken dikkatini toplayamaması ve odaklanma problemi, çok küçük olaylara bile aşırı tepki vererek sinirlenmesi, bebeğe zarar verme korkusu ile uzak durma, geceleri uykusuzluk hali veya gün boyunca çok uzun süre uyuma, dışarı çıkmayarak evde sürekli olarak yalnız kalma isteği, kendine bakmama (makyaj, kıyafet vb.) ve bahaneler üreterek cinsel ilişkiden kaçınmak olarak sıralanabilmektedir.

Pospartum Depresyonunun Sebepleri ve Tedavisi

Postpartum depresyonunun % 100 ispatlanmış olmasa da genel olarak kabul edilen sebepleri; eşler arasında oluşan evlilik problemleri, ayrılık, boşanma ve ölüm gibi yaşanan hayati öneme sahip olaylar, gebeliğin planlanmamış olması, gebeliğin aşırı riskli geçmesi ve daha önce oluşan düşük gibi kötü sonuçlu gebelikler, ilgisizlik, gerekli desteğin anne adayına verilmemiş olması ve anne babanın ayrı olması olarak sıralanmaktadır. Bu rahatsızlık kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Genellikle emziren annelere ilaç verilmezken, psikoterapist tedavi yöntemleri ve gerekli desteklerle bu sorun çözülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here