Peynir Saklanmasının Önemi

Yaşam süreci içerisinde kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında olan peynirin hangi koşulların içerisinde saklanması gerektiği öneminden haberiniz var mı ?
Peynirin doğal olan lezzetinden ve besleyici besin özelliğini yitirmeden saklanması işlemi satın alınırken başlanmaktadır. Peynir özelliğine göre saklanma koşulları da farklılık göstermektedir. Peynir +2/4 C de ve ışıksız bir ortamda buzdolabında saklanması gereklidir.
Peynir satın alınırken ilk olarak son tüketim tarihine dikkat edilmelidir. Olası son tüketim tarihi geçmiş hiç bir yiyeceği satın almamanız gereklidir. Son tüketimine yakın bir tarihte olan peyniri satın almaktan kaçının. Çünkü peyniri uzun süre içerisinde tükettiğiniz için, son tüketim tarihini geçirebilirsiniz. Satın aldığınız peynirdeki dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, yırtık, delinmiş ve deforme olmuş ambalajlı ürünlerden almayı bırakın. Peynirin renginin değişime uğramamış olmasına dikkat edin.
Satın aldığınız beyaz peynir ambalajından çıkarılmasından sonra suyu denilmekte olan suyuna yemek tuzu ilavesi ile yapılmakta olan sıvının içerisinde uzun süre besin değerleri ve lezzetini kaybetmeden saklanabilmektedir.

beyaz peynir
Kaşar peyniri ise streç film ile sarılması durumunda nemin artmasına neden olacağı için küflendirebilir. Dilimlenmeden saklanması gerekir. Böylelikle dış temasa karşı daha koruma altına alınmış olur.

kaşar peynir
Krem peynirleri mutlak suretle içerisinde bulunduğu ambalajından çıkarılmadan kapalı bir şekilde saklanması gerekir. Gerek görüldüğü zaman kapağı açılarak sevisi yapılmalı ve tekrar kapağı kapanarak buzdolabında saklanmaya devam edilmelidir.

krem peynir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here