Migren Ağrısı Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıldır?

Halk arasında yarım baş ağrısı olarak bilinen migren sadece baş ağrısı demek değildir. Ağrı ataklarında nörolojik ve sindirim sistemi bulgularının da eşlik ettiği bir durumdur. Ağrılar çok şiddetlidir fakat hastada herhangi bir sakatlığa neden olmaz. Ağrı geçtiği anda tüm bulgular geriler. Migren ağrısı nasıl anlaşılır tedavisi nasıldır? Sizler için araştırdık ve yazdık.

Migren Ağrısı Nasıldır?

Hasta migren atağı geleceğini hissedebilir. Atakların başında huzursuzluk, bir şeyler yeme isteği, başta ağırlık hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Atak sırasında zonklayan, oyan ve sıkıştıran ağrı olarak tarif edilir. Bazen baş kısmının yarısında olabildiği gibi bazen de tüm başı kaplayabilir. Hasta da ışığa ve sese karşı hassasiyet gelişir. Bunların yanında çarpıntı, bulantı ve kusma da görülür.

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migrenin doğru tedavi edilebilmesi için migren çeşidinin bilinmesi gerekir. Auralı ve aurasız migren diye iki çeşide ayrılır. Aura demek ağrıdan hemen önce görülen norölojik belirti demektir. Bazı hastalar ağrıdan önce parlak ışık görebilir. Aura dönemi oldukça kısadır ve genellikle 20 dakika sürer ve bu sürenin bitiminde şiddetli baş ağrıları görülür.

Migren Tedavisi Nasıldır?

Migren tedavisinde migreni tetikleyen durumlar ortadan kaldırılır. Tedavide genellikle migren ilaçları kullanılır. Aynı zamanda stres yönetimi ve hayatını düzene koyma teknikleri hakkında bilgi verilerek hastanın yaşam kalitesini arttırması sağlanır. Hasta hangi durumun migren atağını tetiklediğini bilmeli ve ona göre o uyarandan uzak durmalıdır. Migren atağı geldiği zaman sessiz ve karanlık bir odada hastanın dinlenmesi sağlanmalıdır. Son zamanlarda uygulanan botoks yöntemi ile ağrılardan kurtulmak mümkündür. Botoks şakaklara, alna, ense ve boyna uygulanıyor. Daha çok yeni bir yöntem olmasına rağmen başarılı sonuçlar almak mümkün olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here