Küçük Yaşta Girilecek Cinsel Birliktelik Rahim Ağzı Kanserine Neden Oluyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, erken yaşta yaşanacak cinsel ilişki, birden fazla eşlilik, eşin başka bir partner ile birlikte olması, hijyene önem vermemek, sigara ve dengesiz beslenme gibi durumlar rahim ağzı kanserine sebep olan papillom virüsünü tetiklediği ifade edildi.

images

Rahim ağzı kanseri hastası olanlarda HPV enfeksiyonu bulunmaktadır. 20 yaş altındaki girilecek cinsel ilişki, birden fazla eşlilik, erkek eşin başka partnerler ile birlikte olması, hijyene dikkat etmemek, sigara alışkanlığı ve dengesiz beslenme gibi durumlar HPV enfeksiyonunun daha uzun devam etmesine sebep olarak kanser gelişimini hızlandırmaktadır. Bir önceki eşindeki rahim ağzı kanseri bulunması, bundan sonraki cinsel ilişki yaşayacağı kişileri de riske etmiş durumdadır.

Cinsel yollar ile bulaşmakta olan hastalıkların önlenmesi adına kullanılmakta olan kondom ile HPV enfeksiyonu için tam koruma yapılamamaktadır. Bu duruma dikkat çeken uzmanlar ‘’ HPV enfeksiyonu genel olarak genital bölgede ve mukozalarda siğil ismini vermiş olduğumuz kanser öncülüğü yapan lezyonlara ve daha da ilerlemiş olduğunda kansere sebep olmaktadır. ‘’ ifadelerini kullandı.

Rahim ağzı kanserini önlemek adına yapılmakta olan aşılar, devlet tarafından yüksek maliyetli olduğu için karşılanamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here