Hemoroid (Basur) Sebepleri ve Tedavisi

Hemoroid anüs çevresinde genişlemiş damar yapılarına verilen isimdir. Daha çok karın içi basıncı arttığı zamanlarda ve sürekli kabızlık problemi yaşayan kişilerde sıklıkla görülür. Hemoroid (basur) sebepleri ve tedavisi olan bir hastalıktır. Kendi içinde evrelere ayrılır.

Hemoroid Neden Olur?

Sürekli oturarak iş yapan kişilerde şoförler ve masa başı işi yapanlarda daha çok görülür. Sürekli kabız ve ishal olan kişilerde görülme sıkılığı fazladır. Hamilelik karın içi basıncını arttıran bir neden olduğu için hamilelik süresince hemoroid görülebilir.

Basur Belirtileri

Makatta kaşınma ve yanma hissi oluşur. Makatta açık kırmızı renkli kanama görülür. Makatta ağrı oluşur. Hasta kabız ise tuvalete çıkmaya korkar. Ağrılı ve sancılı bir süreç geçirir. Makatta ele gelen yumuşak oluşumlar da bir diğer belirtidir.

Basur Tedavisi Nasıldır?

Basuru olan kişinin diyeti mutlaka düzenlenmelidir. Diyette bol posalı ve lifli gıdalar yenmelidir. Kabız olmaması gerektiği için bol sıvı tüketmelidir. Acılı, baharatlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Lokal anestezik ve kremler kullanmak basuru tedavi eden bir yöntem değildir. Sadece şikâyetleri ortadan kaldırır. Skleroterapi makattan anüse doğru bir madde enjekte edilir ve bu madde damarların büzüşmesini sağlar. Bazen bu enjeksiyonu tekrarlamak gerekir. Diğer bir seçenek ise cerrahidir. Son kullanılan yöntem longohemoroid ameliyatı ile hasta hemen sağlığına kavuşur. Makat dışına çıkan damarlar bağırsak içine çekilir. Bu ameliyat ile hasta daha az ağrı hisseder ve ameliyatın hemen ertesi günü dışkılama yaparken çok az ağrı duyar. Hastanede kalma süresi bir gündür ve hemen işine dönebilir. Ameliyat süresi çok kısadır. Evde kendinizin yapabileceği bir yöntem de ılık suya oturma banyosudur. Suyun içine biraz doktorun reçete ettiği ilaçları katarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here