Göz Şaşılığının Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Şaşılık gözü çevreleyen kasların herhangi birinde kuvvet kaybı sonucu gelişen bir rahatsızlıktır. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Tek gözde olabilir veya her iki gözde de görülebilir. Göz şaşılığının ameliyatı var mıdır? Özellikle ergenlik döneminde oldukça can sıkıcı bir durum olan şaşılığın tedavisi mümkündür. Basit ve başarı şansı yüksek bir ameliyat ile tamamen düzelebilir.

 

Şaşılık Neden Olur?

Şaşılık oluşmasının birçok nedeni olabilir. Genetik olarak olabildiği gibi doğum travmasına bağlı olarak da gelişebilir. Sonradan görülen şaşılık durumlarında geçirilen bir kaza veya travma öyküsü vardır. Göz kasları beyinde bulunan bir merkez tarafından yönetilir. Bu merkez de oluşan patolojik bir durum şaşılığa neden olur. İleri yaşlarda kişide var olan kronik hastalıklar göz sinirlerinde hasara neden olarak şaşılık gelişmesine neden olur.

Şaşılık tedavisi

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Şaşılık belirtileri dışarıdan bakıldığı zaman görülen belirtilerdir. Kayma tek gözde veya her iki gözde görülebilir. Gözün biri içe bakarken diğeri dışa bakabilir. Şaşılık nedeniyle bazen çift görme ve baş ağrısı olabilir. Gözlerde sulanma ve göz tembelliği sık görülen bir durumdur. Bebeklerde görülen şaşılık genellikle yalancı şaşılıktır. Göz kasları tam gelişmediği için ilk 1 ay görülmesi normal kabul edilir. Şaşılık ameliyatı kolay ve basit bir ameliyattır. Başarı oranı çok yüksektir. Doktorun daha rahat çalışması ve daha konforlu bir ameliyat için genel anestezi tercih edilir. Çocukluk çağında mutlaka tedavi edilmesi gerekir, yoksa göz tembelliğine neden olarak görme yetisinde kayba neden olabilir. Düzenli göz muayeneleri ile görme duyusu değerlendirilir ve olası bir durumda önlem alınır. Doğar doğmaz ve 3 yaşında rutin olarak yapılan göz muayeneleri göz sağlığı için önem arz eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here