Düğünler Kadınlar İçin Neden Önemlidir?

İki kişinin hayatlarını birleştirdiği o mutlu gün sadece gelin ve damat için değil tüm eş, dost, akraba için de önemli bir gündür. Herkes dünya evine giren gençler için bir şeyler yapmak, yanlarında olmak ve mutluluklar dilemek ister. Tüm toplumlarda olduğu gibi Türk toplumunda da düğünler önemlidir. Hatta bazıları için önemlinin ötesinde kutsaldır. Düğünleri bu kadar yücelten kesim tabi ki kadınlardır. “O düğünde ne giyilecek, ayakkabı, çanta, takı ne kullanılacak? Evlenecek olan gençlere hangi takılar takılacak?” bu detaylar düşünülür hatta kendi aralarında tartışılır. Peki, erkekler sadece görevlerini yapmak için en fazla bir takım elbise giyip düğünlere giderken kadınlar neden bu kadar gözlerinde büyütür düğünleri?

Sosyal Ortamda Sivrilmek

Düğünlere önem veren kadınlar genelde ev hanımlarıdır. Çalışan kadınlar daha farklı yerlerde eğlenip stres atarken ev hanımlarının sosyal ortamı genelde kadın günleri ve düğünlerdir, Sosyal anlamda akrabalar arasında ne kadar saygın olduklarını, ne kadar sözlerinin geçtiğini, evlenen çift üzerinde nasıl hatırı sayılır olduklarını düğün boyunca sergiledikleri tavırlarla göstermeye çalışırlar. Bunları göstermek adına gerek geline veya damada çeşitli konularda akıl vermeye, adetleri ve töreleri hatırlatmaya, gerekse halay başı olmaya kadar değişik davranışlar sergilerler. Eş dost akrabayla olan sohbetlerde de kendilerini sürekli kendilerini anlatarak sivrilmeye ve fark edilmeye çalışırlar.

En Güzel Olma Gayreti

Sosyal anlamda kendini fark ettirme gayretinin dışında ortamın en güzeli olma gayreti de kadınların düğünü önemsemesinin nedenlerinden biridir. Tüm eş dost akraba oradayken en çok da diğer kadınları kıskandırmak için olunabilecek en güzel şekle girilmeye çalışılır. Gerek sosyal anlamda takdir edildiğinde, gerekse ne kadar güzel oldukları söylendiğinde kutsal amaca ulaşılmıştır. Ayrıca akraba bilmem kimin kıskançlık dolu bakışları da içlerinin yağlarını eritmiştir. Öbür akraba ondan daha kiloludur ve elbisesi yakışmamıştır. Diğerleri onlardan daha az takı takmıştır. Düğünden umulan bu beklentiler karşılandıysa o düğün kadın için muhteşem geçmiştir. Yok, eğer kendilerini kıskandıracak kadınlar ortalıkta gezdiyse, hatırlanmak bile istenmez.

Düğünler elbette iki kişinin hayatını birleştirdiği ve hısım akrabanın yeni hayat kuran çifte ellerinden geldiğince yardım ettiği güzel organizasyonlardır. Ancak bu kadar abartılacak bir yanı yoktur. Herkes imkanları ölçüsünde şık olmaya ve yeni evlenen gençlere yardım etmeye çalışır. Ev hanımlarının düğünleri bu kadar abartmak yerine hayata bakış açılarını biraz genişletmeleri ve kadınlara dayalı sosyal ortamlar dışında biraz sanatsal ve kültürel ortamlara da gitmeleri, kendileri için psikolojik anlamda da faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here