Diyet Yaparken Yapılan Yanlışlar

İnsanlar diyet yaparken birçok konuda diyet uygulamalarını değiştirirler. Bu durum kilo vermeye olumsuz etki yapar. Özellikle tatlı ve hamur işleri konusunda yapılan kaçamaklar kişinin kilo vermesini zorlaştırır. İdeal kilosuna ulaşmak isteyen bir insanın sağlıklı beslenmesi yeterlidir. Ancak yanlış diyet ve beslenme alışkanlıkları bu durumu uzatır.

Doğru Bir Diyet Nasıl Olmalı?

Doğru bir diyet kişinin yaşam boyu sürdüreceği beslenme alışkanlığıdır. İnsanların metabolik rahatsızlıkları bile beslenme kökenli diyet hataları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kilo vermek isteyen ve kilosunu korumak isteyen kişiler beslenme konusundaki kararlılıklarını sürekli hale getirmelidir. Bol sebze ve lifli gıda tüketmek, günlük protein ihtiyacını almak, şekerli ve hamurlu yiyecekler uzak durmak sağlıklı bir diyet için gereklidir.

Kilo Vermek İsteyenler Önce Ne Yapmalı?

Önce bir dahiliye uzmanına gidilerek metabolik bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Diyabet, tiroid gibi hastalıklar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve bu kişilerin beslenmesinde farklı diyet listelerinin oluşturulması gerekir. Bu yüzden nitelikli bir kan tetkiki yaptırılması gerekir.

Dahiliye uzmanı, diyetisyene yönlendirdiği hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlar. Bu da kilo verme konusunun doğal biçimde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Şekerden Neden Uzak Durmalıyız?

Şeker enerji kaynağıdır ve insanın enerjisini oluşturan bir kaynaktır. Bu yüzden normal besinlerde bile bir miktar besin vardır ve besinleri dışardan almamıza gerek kalmadan tüketmemiz yeterlidir. Sağlıklı bir diyet listesinde, şeker yakıcı metabolizma sürekli acıkır ve enerji için şekere ihtiyaç duyar. Oysa yağların yakılması için şeker alımı değil yağ alımı yapılmalıdır ve kişinin yağlarının erimesi sağlanmalıdır.

Bunun için protein ağırlıklı beslenmek, ekmek ve şeker gibi içerikleri olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Şeker metabolizmayı olumsuz etkiler ve acıma süresi kısalır. Acıktıkça yemek yemeye başlayan bünye, kilo almaya başlar ve obeziteye kadar uzanan bir Mortalite başlangıcı fitillenir. Diyet yaparken şeker tüketimi kısıtlanacağı gibi kişinin herhangi bir kilo sorunu olmasa dahi şeker tüketmekten kaçınması önemlidir.

Su Tüketiminin Önemi

Vücudumuzun büyük kısmı sudan oluştuğu için su tüketimi son derece önemlidir. Kişinin kilosu ve yaşına göre değişen su ihtiyacı ortalama 2-2,5 litre civarında olmalıdır. Diyet yaparken çok yemek yemeyi engelleyen su tüketimi, cildin genç görünmesi, derinin esnek olması gibi dış görünümü etkileyen durumlar için de önemlidir. Su tüketimi söz konusu olduğunda, çocukluk döneminden itibaren bu alışkanlığın kazanılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here