Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dişlerin bakımlı olduğundan söz edebilmek için günlük düzenli olması son derece önemlidir. İdeal bir diş bakımı için aksatılmadan dişlerin fırçalanması ve bir o kadar da diş ipi kullanımı gereklidir.

İyi bir diş bakımı için günde iki kez dişlerin fırçalanması kalıplaşmış bir uzman önerisi olmasına karşın diş ipi kullanımı ve düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolü mutlaka olması gerekenler arasındadır.

Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıksız bir ağız içi ortamının en önemli nedenleri arasında yeterinde özen gösterilmeyen diş ve diş eti bakımı gelmektedir. Doğru diş fırçalama tekniklerini bilmek en önemli kural iken bunu düzenli olarak uygulayabilme sağlıklı bir ağız içine sahip olmayı mümkün kılmaktadır.

  1. Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Diş bakımı için günün belirli dakikalarının ayrılması genellikle bu işlemin hızlı bir şekilde yatmadan önce uygulanmasına neden olmakta ve yanlış diş fırçalama da beraberinde gelmektedir. Dişlerin arasında birikmiş olan yemek kalıntılarının temizlenmesi ve plak oluşumunu tetiklememesi için iki dakika boyunca dairesel hareketlerle yavaşça fırçalanması idealdir.

  1. Doğru Diş Fırçası Seçimi

Etkili bir diş bakımı için işe doğru diş fırçası seçiminden başlanmalıdır. Rastgele seçilmiş olan diş fırçasının kişinin kendine özgü diş ve ağız yapısına uygun özelliklerde olmayışı ağız içi temizliğinde sınıfta kalmaya neden olmaktadır. En doğru fırçayı bulabilmek adına belirli aralıklarla diş fırçası markasının değiştirilmesi uygun nitelikteki fırçayı bulmayı sağlayacaktır.

  1. Diş İpi Kullanımı

Düzenli diş fırçalamaya ek olarak diş ipi kullanımını da alışkanlık haline getirmenin diş bakımına katkıları oldukça fazladır. Birkaç dakika içinde uygulanan fırçalama işleminin gün boyunca birçok yiyeceğin geçtiği ağızın temizliği için yetersiz olması diş ipinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Diş aralarında kalmış olan yemek artıklarının yeterince temizlenmesi ve gece boyunca bakterilerin oluşmasını engellemek için diş ipi kullanımı uzun vadede olumlu sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here