Damar Sertliği Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta dolaşımın sağlanması kanın hayati organlara ve dokulara ulaşması için damar sisteminin sağlıklı çalışması gerekir. Vücudun en büyük ana atardamarı olan aort esnek bir yapıya sahip olup tüm temiz kanı vücuda dağıtan ana damardır.

Damarlar esnek ve elastik bir yapıya sahiptir. Aorttan ayrılıp dallanarak kılcal damarlara kadar devam eder. Bu sayede hücreler arasında dolaşım sağlanır. Damar sertliği, damarların esnek yapısını kaybederek sert ve içinde plaka oluşumuna müsait bir duruma gelmesidir.

Damar Sertliğinin Nedenleri Nelerdir?

Damar sertliği nedenleri genetik olabilir. En sık görülen neden beslenme alışkanlığında dolayı oluşmasıdır. Sürekli yağlı, kızartma ve et tüketmek en sık görülen nedendir. Sigara kullanımı ve hareketsiz bir yaşam durumu tetikler.

Damar Sertliği Görülme Sıklığı Nedir?

Damar sertliği beslenme alışkanlığı tek yönlü olan, spor yapmayan kişilerde daha sık görülür. Ayrıca genetik geçişi olduğu kadar menopoz sonrası kadınlarda östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak gelişebilir. Sigara damarların elastik yapısını bozduğu için, sigara içen kişilerde sıkça görülebilir.

Damar Sertliğinin Belirtileri Nelerdir?

Damar sertliği hangi organ damarında görülürse ona göre belirti verebilir. Alt ekstremitelerde görülürse kaslarda kasılma ve ağrıya neden olur. Koroner damarlarda görülmesi göğüs ağrısı ve sırt ağrısına neden olur. Kan kolesterol seviyesi çok yüksektir. Bu durum hayatı tehdit edebilir.

Damar Sertliği Nasıl Tedavi Edilir

Eğer damar sertliği ileri boyutta değilse ilaç tedavisi iyi sonuçlar verir. Kişinin yaşam tarzını değiştirmesi, beslenme düzenini sağlaması, spor yapması katkı sağlar. İleri boyutta ise tedavi cerrahidir.

Damar Sertliği Riskleri Nelerdir?

Tedavi edilmezse kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Hayati organlara gide damarlarda sorun olması kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Kaynak : https://www.saglikkenti.net/damar-sertligi-nedeni-belirtileri-ve-tedavisi.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here