Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcikte Büyüme Sorunu

Özellikle çocuklarda yaşanacak geniz eti ve bademcikteki büyüme, uyku esnasındaki solumun bozukluğuna neden olarak çocukların gelişimlerinde, ağız ve diş yapılarının bozulmasına sebep olmakta. Her hastalıkta olduğu gibi bademcik ve geniz eti büyümesinde erken teşhis konulması oldukça önemli.

Burun kısmının arkasında yer alan geniz eti ve boğaz bölgesinde yer alan bademcikler adenoid yapıya sahip dokulardır. Bunlarla beraber birkaç adenoid doku, solunum yapılması durumunda ağız ve burundan giren mikropları tutmasıyla çeşitli hastalıkları engellemiş olur.

Bu dokuların iltihaplanması durumunda bademcik ve geniz eti enfeksiyonları meydana gelir. Bu durum çocukluk evresindeki 3-5 yaşları arasında daha çok görülmektedir. Halsizlik, yüksek ateş, boğaz ağrısı, burunda tıkanma, yutkunma zorlukları, konuşmada güçlük, öksürük, burunda akıntı gibi belirtiler ile kendisini göstermektedir.

Bademcik ve geniz etinin sürekli olarak iltihaplanması durumunda kişinin büyük yada küçük olması ayırt edilmeksizin çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Özellikle çocuklarda gelişme çağında geniz eti ve bademcikleri büyümesi olumsuz yönde etki etmektedir.

Bu hastalıkların gerekli olan tedavilerinin yapılmasında enfeksiyonun aktif olduğu dönemler içerisinde müdahale edici ateş düşürücü, antibiyotik, ağrı kesici kullanılması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here