Çocuğum Yemek Yemiyor Beğenmiyor Ne Yapmalıyım?

Annelerin en büyük derdi zaman zaman çocuklarına yemek yedirememek olabiliyor. Eğer sizin çocuğunuz da yemek seçiyor ya da önüne ne yemek koyarsanız koyun yememekte diretiyorsa bu önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Uzmanların açıklamalarına göre çocukluk çağı, insan yaşamında bütün alışkanlıkların kazanıldığı önemli bir dönem.  Aynı alışkanlıklar elbette beslenme alışkanlıkları içinde geçerli. Bu konuda; ebeveynlerin yaşam tarzının, genetik özelliklerin, çocukların ruhsal ve fiziksel sağlıklarının ve sosyal çevrenin önemli olduğunu da belirtelim. Ayrıca her çocuğun meyilli olduğu abur – cubur tüketimi gibi atıştırmalıklar konusundaki eğilimini düzenleyecek olan kişilerde elbette yine ebeveynleri olacaktır.

Yemek Yemeyen Çocuklar İçin Yapılacaklar

Öncelikle her çocuk 24 ay – 5 yaş dönemi arasında beslenme tercihlerini belirlemeye başlar. Özen gösterilmeden beslenilen bebekler,  anneden uzak geçirilen bebeklik dönemi, eksik ya da aşırı anne sütü tüketimi, süte – mamalara eklenen gıdaların kötü tatlara sahip olması çocukları besinlerden soğutabilir. Yine ısrarlı ve dayatmacı tutumlarla çocukların peşinde gezilerek çocuk yedirme ısrarcılığı, yemek esnasında dikkat dağıtıcı unsurların bulunması (oyun, ilgi çekici aktiviteler v.b) çocuklarda küçük yaşta beslenme bozukluklarına sebep olabiliyor.

Ayrıca anemi, parazitler, sert gıdalar,  acı besinler, önceden test edilmiş ve kötü anılar bırakmış besin türleri,  tartışmalı öğün ortamları,  azarlanmak, özensiz ve karışık sunumlar, sizin fark edemediğiniz alerjen durumlar çocuklarda beslenme bozukluklarına ve iştahsızlığa neden olabilmekte.

Yemek Yemeyen Çocuk İçin Yapılacaklar

Bu noktada unutulmaması gereken şey çocuğun artık ebeveynin dışında bir birey olduğu ve kendi damak tadına sahip olduğudur. Örneğin siz bir ebeveyn olarak peyniri çok seviyor olabilirsiniz ama o sevmiyor olabilir. Çocuğunuz ısrarla yemek yemeyi reddediyorsa bunları deneyin;

1 –  Çocuğunuza ait olan özel bir tabak -çatal – kaşık takımı satın alın.

2 –  Masada özgürce rahat edebileceği ve beslenebileceği bir çocuk sandalyesi edinin.

3 – Emzirme döneminde reçeteye eklenecek ek gıdaları karışık şekilde vermeyin. Her tadımı tek tek alabileceği şekilde sebze – meyveleri tek tüketmesini sağlayın.
4 – Sevmediği besinleri tüketmesi için çocuğunuzu zorlamayın.

5 – Sebze tüketiminde zorlanan çocuklar için eğlenceli şekilde dizaynedilmiş tabaklar ve menüler hazırlayın. Yutamadığı et ve tavuk parçalarını minik köfteler halinde yedirmeyi deneyin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here