Candida Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Candida Albicans mantarı bir maya mantarı olup yaşamımız boyunca karşı karşıya kalınan birçok hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Regl düzensizliği, egzama, pamukçuk, endokardit, menenjit, sistit, beyin apseleri, pişik, vajinit, tırnak mantarı gibi sayısız hastalığın başrolünde olabiliyor. Bu kadar tehlikeli bir mantar olan candida mantarı nasıl oluşur? ya da candida tedavisi nedir?

Candida Nasıl Oluşur?

Bir maya çeşidi olan candida vücutta hayatının tamamını ve ya bir kısmını geçirerek besin kaynağı olarak kullanacağı hücre olan Konak hücreye girerek tomurcuklanıp çoğalıyor. Hastalık oluşturmasa da bu mantar bağırsak, vajina, ağız, üst solunum yolunda bulunuyor. Bağışıklık sisteminde oluşacak herhangi bir güçsüzlük durumunda candida mantarı derin ya da yüzeysel mantar enfeksiyonlarına yol açtığından fırsatçı patojen olarak da biliniyor. Normalde vücut içerisinde bulunan bu mantarın çoğalması vücudumuz için problem teşkil edebiliyor. Yanlış antibiyotik kullanımı, normalden çok tüketilen şeker, rafine un tüketilmesi gibi bağırsakta candida mantarının çoğalmasına sebep olabiliyor.

Candida Nasıl Anlaşılır?

Ağızda oluşan yara, pamukçuk, kadınlarda beyaz renkli ve peynir kıvamındaki akıntı, karbonhidrat içeren yiyecekleri aşırı isteme, karında şişkinlik, kabızlık, sabahları sinirli ya da yorgun kalkmak, genital bölgede kaşıntı, egzama, kaşıntı, kadınlarda idrarda kötü koku, düzensiz ve ağrılı adet gibi pek çok belirtiyle karşımıza çıkıyor.

Candida Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda belirtilen candida belirtilerine sahip olunduğunda hastalığın kendi kendine geçmese bekletilmemelidir. Çünkü tedavisi yapılmayan her hastalıkta olduğu gibi candida da tedavi edilmez ise daha büyük ve tehlikeli hastalıklara yol açabiliyor. Uzman bir doktor tarafından candida tanısı konulan hastalara; krem, daha ilerlemiş ve riskli ya da kremin işlevsiz olduğu durumlarda ilaç verilerek tedavi edilebiliniyor. Bunların dışında “candida diyeti” olarak bilinen bağırsaktaki bağışıklık sitemini arttırmaya yönelik şeker kullanımını ve alkol kullanımı azaltma, organik sebzelerle beslenme ve sağlıklı probiyotik gıdalar içeren bir diyette candida mantarının sebep olacağı hastalıkların tedavisi için kullanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here