Bahar Nezlesine Karşı Alınacak Tedbirler

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte doğada yaşanan hareketlilik, çiçeklerin açmasıyla ortaya çıkan polenler mevsimsel olarak rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu alerjik olan rahatsızlığa karşı bahar nezlesine oldukça yatkın bünyesi olanlar evlerini her sabah havalandırması gereklidir.
Günümüzde halk arasında saman nezlesi olarak da bilinen bahar nezlesi, rahatsızlığa yakalanan insanlarda burunda tıkanma ve kaşıntı, tekrarlı şekilde 5-6 sefer hapşırma, gözlerin alt kısmında morarma, şişme ve gözlerde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar.

bahar-nezlesi-alerjisi-resim
Bundaki en büyük temel neden ise çiçek polenleri ev tozu akarları, küf mantarları yada hayvanların tüylerine karşı insan vücudunun göstermiş olduğu bir reaksiyondur. Bu reaksiyon gösterme durumu ise kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.
Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu aylar içerisinde, uzmanlar tarafından açık havalarda dışarıda fazla dolaşılmaması ve bahçe işleri ile mümkün olduğunca uğraşılmaması gerektiği yönünde uyarıda bulunuyor.
Bu saymış olduğumuz durumların dışında burun kemik yapısındaki eğrilik ve etlerdeki şişkinlik durumlarda cerrahi müdahale gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here