Ayak Bakımı Nasıl Yapılır – Masaj, Pedikür ve Diğerleri

Gün içerisinde dur durak bilmeden vücudumuzun neredeyse tüm yükünü taşıyan ayaklarımız özenli bir bakımı fazlasıyla hak etmektedir. Bütün gün ayakkabı içerisinde kalan ve eğer nefes almayan bir ayakkabı kullanıyorsak büyük zarar görmesine yol açtığımız ayaklarımızın bakım ve temizliğini en iyi şekilde yapmamız gerekmektedir. Düzenli olarak yaptıracağınız pedikür, ve oluştuğunda ayaklarınızda büyük ağrılara sebebiyet veren nasırları temizlemek ayaklarınız için çok önemlidir. Özellikle nasır gibi, ilerlediğinde yürüme zorluğuna sebebiyet verebilecek olan rahatsızlıklara karşı ayak bakım ve temizliğinize özen göstermelisiniz.

İşte ayak bakımı konusunda sizlere verebileceğimiz altın değerinde öneriler;

Ayak Masajı

Gün boyu ayakta durmak hem sizi hem de ayaklarınızı fazlasıyla yormaktadır. Vücudunuzun bütün yükünü taşıyan ayaklarınızı şımartmak için ayak masajını tercih edebilirsiniz. Ayak tabanında sayısız sinir ucu bulunmaktadır ve yapacağınız masajlar sayesinde ayaklarınızın yanı sıra tüm vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayak bileğinizden başlayarak dizinize kadar yapacağınız masaj kan dolaşımının hızlandırarak ayağınızda meydana gelen şişliklerin giderilmesine katkı sağlayacaktır.

ayak bakım önerisi
Yazın Güneş Kremi

Kışın soğuklardan korunmak adına daha kalın ve daha kapalı ayakkabıları tercih ederiz ve bu ayaklarımızı zor duruma sokmaktadır. Fakat yazın havaların ısınmasıyla birlikte açık ayakkabıları giymeye başlarız ve bu sayede ayaklarımız daha sağlıklı olmaktadır. Ama unutmamanız gereken bir şey bulunmaktadır. Ayakkabılarınız açık olduğundan dolayı ayaklarınız güneşe maruz kalmaktadır. Bu yüzden mutlaka güneşe çıkmadan önce ayaklarınıza güneş kremi sürmelisiniz. Aksi takdirde ayaklarınızın zarar görmesine yol açabilirsiniz.

Pedikür

Haftada bir yapacağınız pedikür sayesinde ayaklarınızı ölü deriden kurtarabilirsiniz. Tırnakta ayak bakımına dahil olduğundan dolayı tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesmeli ve temizlemelisiniz.

Ayakların Yıkanması

Ayaklarınızı gün içerisinde sık sık yıkamayı alışkanlık haline getirmenizi öneriyoruz. Bu sayede tüm yükü üstlenen ayaklarınızın yorgunluğunu giderebilir ve özellikle yazın gelmesiyle artış gösteren ayak terlemesi ve sonucunda meydana gelen ayak kokusunu engelleyebilirsiniz. Bunun yanında her yıkamadan sonra ayaklarınızı nemlendirici sürerek ödüllendirin. Nemlendiriciler sayesinde ayaklarınız yumuşacık bir hal alacaktır. Kremin etkisini kaybetmemesi için ayağınıza sürdükten sonra emilimini tamamlayana kadar ince pamuklu bir çorap giymeniz de fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here