Ayak Alçıdan Çıktıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak alçılı şekilde uzun süre kaldıysa alçı sonrasında dikkat edilmesi son derece önemlidir. Alçı çıkarıldığında ayağın şişmiş ve mor olduğu dikkat çekecektir. Bununla beraber kasların ağrısı, kıl köklerinin kırmızı olması da yaşanan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle dizkapağı altında olan alçılarda, çıkarma sonrasında ödem kendini göstermektedir. Tüm bu durumlar için gerekli önlemlerin alınması, hassas davranılması gerekmektedir.

  • Alçı Sonrası Ayak Takip Edilmelidir

Alçıdan yeni çıkarılmış ayak için dikkat edilmesi gereken ilk unsur saat başı takiptir. Ayakta özellikle parmaklarda morarma olup olmadığına, kan toplama gibi bir durumun görülüp görülmediğine dikkat edilmelidir. Ayağın dizkapağına doğru renk değişimi olması halinde doktorunuzla irtibat kurmanız önemlidir.

Alçı sonrasında özellikle hareket kontrollerini aksatmamak gerekmektedir. Birçok kişide yaşanan sinir hasarı, alçı sonrasında ayakların hareketlerini azaltmaktadır. Ayaklarınızı yeteri kadar hareket ettiremediğinizi fark ederseniz doktor muayenesi gerektiğini unutmamalısınız.

  • Alçı Sonrası Ayak Bandajı Takılmalıdır

Alçıdan çıkan ayak ne kadar iyileşmiş olursa olsun eski haline gelmiş değildir. Bu nedenle hassasiyetinin devam ettiği unutulmamalıdır. Aynı noktaya yapılacak ters bir hareket kemiğin, kasların hasar görmesine neden olabilir. Alçı sonrasında alçı bölgesine baştan sonra bandaj takılması gerekmektedir. Sarılan ayak bir süre sabit kalacak ve iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşmiş olacaktır.

Bandaj sarılmamış olan ayaklarda ağrının ve sancının daha fazla hissedildiği bilinmektedir.

  • Alçı Sonrası Ayak Egzersizleri

Alçının ayakta ne kadar kaldığı son derece önemlidir. Bunun temel nedeni ayağın tembelleşme ihtimalidir. Ne kadar uzun kaldıysa ayağın o kadar tembel olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumun oluşma ihtimaline karşı ayaklarınızı önce yavaş egzersizlerle ısıtmanız gerekmektedir. Isınmadan yürümeye başlamanız ağrılı bir süreç geçirmenize neden olacaktır.

Günlük birkaç dakika ile başlayan ısınma hareketleri daha sonra yavaş yavaş yürümeye döndürülmelidir. Yürüme esnasında herhangi bir aksilik olmaması için asla koşulmamalı ve topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Doktorun önerdiği ayakkabı şartlarına uygun ayakkabı ile önce 15 dakika daha sonra yarım saat olacak şekilde yürüyüşler düzenlenmelidir. Bu şekilde ayakların alçı sonrasında iyileşmesi daha kısa sürecektir.

5 YORUMLAR

  1. Tarak kemiği kırıldı 1 ay alcidaydı alcim cikti dün bır hafta oldu serçe parmagim ve etrafı karincalanma var ne zmn gecer bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  2. Benim ayak bilegim kirildi hastaneye gittim alciya aldilar 3hafta sonra gittim hastanedeki doktor randevu alip polinige gitmwniz lazim dedi randevuda 2 hafta sonraydi bende evde kendim cikardim ayagim fazla oynatamiom hep ayni sekil oldugu gibi duruo uzerine fln basa biliom iylesirmi eğiremiyom fzla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here