Akupunktur Hangi Hastalıklara Uygulanır

Akupunkturun hangi hastalıklarda tedavi yöntemi olarak kullanıldığı konusuna geçmeden önce akupunkturun kısaca ne olduğu hakkında bilgiler verelim. Akupunktur, Çinliler tarafından bulunmuş bir tedavi biçimidir. Bu terim; ‘Akus’ yani Latince’de baktırma ve ’Punktura’ yani nokta kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Akupunktur Hangi Hastalıklara Uygulanır sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Akupunktur Tedavisi İki Çeşittir

Bu tedavi yöntemi iki başlık altında toplanır.

Bunlar;

1 – Vücut Akupunkturu
— damar tıkanıklığından doğan felçli hastalara
— trafik kazaları gibi sinir sistemini etkileyen hastalara

2 – Mikro Sistem Akupunkturu

Akupunktur Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar Nelerdir?

Bu hastalık türleri başlıca metabolizma sistemi ile ilgilidir.

— kabızlık sorunu , idrar kaçırma, yorgunluk, baş dönmesi, kulak çınlamasında etkilidir.
— migren – baş ağrıları, omurga ve eklem ağrıları, enflamatuar rahatsızlıklar
— sigara türevi kötü alışkanlıklarda  bu tedavi yöntemi önerilir.

Farklı hastalıklarla ilişkili olarak kol, bacak, karın, sırt kulak bölgelerinde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Öncelikle deri üzerinde özel akupunktur noktaları belirlenir ve iğneler aracılığıyla vücuda sinyaller gönderilir, bu uyarılar organizmanın her noktasına iletilir. Bu iletişimsellik önce lokal hücresellere sonra sinir terminallerine ve beyne ulaşır. Sonrasında da organ ve uzuvlardaki fonksiyon bozuklukları giderilir.

Kısacası vücutta yer alan akupunktur noktaları ile vücut son derece yüksek olan ‘kendi kendini onarım gücü’ konusunda tetiklenir. Her bir akupunktur tedavi seansı 15-30 dakika sürebilir. Akupunktur Hangi Hastalıklara Uygulanır konusunda hasta, durumuna göre haftada 1 – 2 – 3 kez bu seansa gidebilir.

Akupunktur Kimlere Uygulanabilir?

Akupunktur,  herkese uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Çocuklarda ise laser akupunktur önerilmektedir. Laser ışını ile birçok çocuk akupunktur tedavisi görmektedir.  Öte yandan akupunktur iğnesi, çok ince ve acı vermeyecek olan iğne türüdür. Bu konuda çelik, altın ve gümüş iğne türleri kullanılmaktadır. Akupunktur tedavisi öncesinde ne aç ne de çok tok olunmamalıdır.

Akupunktur ile Zayıflanabilir mi?

Akupunktur tedavisi; alışkanlık tedavilerinde, kilo verme, beslenme bozuklukları tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Bu tedavinin sonucunda hastanın;  iştahı düzenlenerek açlık atakları ortadan kalkar.  Mide asidi kontrol edilebilir. Mide yanması tedavi edilebilir. Halsizlik önlenerek, metabolizma hızı düzenlenebilir.  Akupunkturla kolaylıkla kilo verilebilmektedir.  Ayrıca Akupunktur tedavisi ile vücutta salgılanan serotonin ve endorfin değerleri artmaktadır. Böylelikle diyet yapan kişiye huzur bularak yemek yeme zevkinin azaltıldığı kanısından uzaklaşır. Bu konuda yaşadığı huzursuzluk ve tedirginlik son bulur.  Hastanın uzun diyet sürecine karşı dirayeti artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here