Ağız yaraları neden olur ağız yarasına ne iyi gelir

ağız içinde çıkan yara tedavisi

Sağlık sorunlarından bir tanesi olmakla beraber günümüzde her 5 kişiden 1 inde fazlası ile görülen ağız içi yaralarından yakınmayan yok gibi. Ağzın içinden çıkan yaranın günlük yaşamımızda olumsuz etkisi bir hayli fazladır. Ya yemek yiyemiyoruz ya da ağzımıza aldığımız her şey ağızda acı verilmesine neden olmaktadır. Durum bu olunca ağzımızda çıkan yaranın hızlıca kapanmasını isteriz.

Bugün sizlere nedenleri hakkında bilgi vererek , gibi sorular hakkında net cevaplar vereceğiz. Kullandığımız ağız ile ilgili hastalık ya da sıkıntılardan en sinir bozucu olanlarından bir tanesi de ağız yaralarıdır. Birçok farklı nedeni olduğu düşünülen ağız yaralarının en büyük sebeplerinden birisi ağız temizliğinin yetersiz yani çok az olmasıdır.  B12 vitamini eksikliği durumunda ağız yaraları hızla giderek oluşmaktadır. Aynı zamanda demir eksikliği nedeni ile de ağız yaraları ortaya çıkabilir. Demir eksikliği sebebi ile ayrıca başta halsizlik ve baş dönmeleri de günlük yaşamda görülebilir.

Meyvelerde ise domates, fıstık, kahve, çikolata gibi bazı gıdalar ile kimi insanlarda ağız yaralarına sebep olmaktadır. Bu genel alerjik bir durum olabileceği için olabildiğinde hızlı ve çabuk bir şekilde doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Organ bakımından mide ve ağız içerisinde ülsere sebep olan Chron hastalığı nedeni ile de ağız yaraları görülebilir. Bu yaralar hastalık sebebi ile çoğu zaman denilen bitti zannetseniz bile yeniden baş gösterebilir.

ağız içinde çıkan yara tedavisi
ağız içinde çıkan yara tedavisi

Ayrıca günlük hayatta aşırı derecede sigara içen kişilerde sigarayı bıraktıktan sonra ağız yarası görülme oranı bir hayli fazladır. Ayrıca kullandığınız aspirin gibi ağrı kesiciler de ağız yaralarına yol açabilmektedir. Bu gibi tarz ilaçları alırken yan etkilerini iyi araştırınız ve olası bir sorunda doktorunuza müracaat ediniz. Bütün bunların yanında en önemlisi tabi ki de stres ve kaygı yaşadığınız zamanlarda ağzınızda yaralar çıkması olasıdır. Eğer bir kadınsanız, adet döneminizde yaşayabileceğiniz hormonsal değişimlerden dolayı %99,9 oranında ağzınızda yaralar çıkabilir. En son olarak da tahmin edilen nedenlerden bir tanesi bu ağız yaralarını genetik olma ihtimali de vardır. Ağız yarası şikayeti ile doktora başvuran hastaların yaklaşık olarak %50 gibi yüksek bir oranının aile üyelerinde de bu tarz yaralar görüldüğü bilgisi verilmiştir.

Ayrıca ağız yaralarının sebeplerini gördük, bunlardan nasıl kurtulacağız? Ağız yaraları nasıl giderilir?

Bilmeniz gereken öncelikle ağız yarası için bitkisel tedavi yöntemlerinde başvurmakta fayda var. Halk arasında bilinen başlıca ağız yarası karbonat gargara yöntemiyle çözüm bulunmaya çalışılsa da ağız yaralarına iyi geldiği çoğu kişi tarafından bilinen ilk şey adaçayıdır diyebiliriz. Bunun yanında exstra olarak meyan kökü de ağız yaralarına iyi gelmektedir. Tannik asit ve glisirrettinik asit bakımından zengin olsa da bu gibi meyan kökünü aynı adaçayı gibi gargara yaparak kullanabilirsiniz. Yine tannik asit bakımından zengin olan ahududu, nane ve okaliptüs çaylarını da kullanabileceğiniz bitkilerdir. Bu hazır çayların kullanılmış poşetlerini ağız yaranızın olduğu bölgeye koyup 20-30 dakika bekletirseniz eğer yaranın iyileşmesine ve geçmesine önemli bir katkı sağlarsınız.

Eğer ki yine ağız yaranız geçmiyor ve daha ciddi bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız daha iyi bir teşhis ve muayene için lütfen rica ederek doktorunuza başvurunuz. Bütün bu işlemlerin yanında ağız temizliğinize dikkat etmelisiniz ayrıca dişlerinizi fırçalayarak ve ağız gargarası yaparak ağız yaralarının tekrar görülme risklerini en aza indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here