Ağız Kokusundan Kurtulma Yolları

Halitozis, yani ağız kokusu ağız hijyenine özen göstermeyen kişilerin ağızında biriken baterilerin yarattığı sülfir gazları nedeniyle oluşur. Bu oluşumun önüne geçmek içinde ağızda biriken bakteri tabakasının engellenmesi gerekir. Eğer ağzınızda bakteri plağı oluşumundan şüpheleniyorsanız, ağız hijyeni konusunda nefes kokusunu önlemek için yapabileceğiniz birçok şey mevcut.

Ağız Kokusunu Gidermek

Peki, ağız kokusunu oluşmadan önce önlemek için ya da oluştuktan sonra kurtulmak için neler yapmalısınız? İşte Öneriler…

Öncelikle diş plağında tarzında inatçı bir bakteri plağı oluşmaması için orta sertlikte bir diş fırçası edinmelisiniz ardından edindiğiniz bu diş fırçasıyla günde 3 kez yemeklerden sonra, o da olmazsa en azından günde 2 kez dişlerinizi fırçalamalısınız.

Nefes kokusuna neden olan bakteriler sadece diş yüzeyi, diş çevresi ve diş aralarında oluşmaz. Bakterilerin büyük bir kısmı dil önü ve arkasında da tabakalaşır. Bu nedenle dilde oluşan bakterileri önlemek için dil fırçalamaya uygun olan bir diş fırçası almanız gerekir. Fırça kısmının arkasında bulunan ve tırtıklara sahip olan diğer yumuşak yüzeyle de dil önünü ve arkasını düzenli periyodlarla fırçalamalısınız.

Nefes Kokusundan Kurtulmak

Diş fırçalamak diş aralarına erişerek bu aralıkları temizleyebilmek adına uygun değildir. Diş aralarına sadece diş ipiyle ulaşabilirsiniz. Bu yüzden için her gün düzenli olarak diş aralarını da diş ipiyle günde 1 sefer temizlemelisiniz.

Öte yandan florür etkili alkollü ağız gargaraları da ağız içinde erişemeyeceğiniz diş, diş eti ve dil yanak,  geniz gibi bölgelerde kalan bakteri kalıntılarını ve çürümüş yiyecekleri de temizleyerek etkisiz hale getirmektedir.

Uzmanlar tarafından ağız kokusu için çinkolu diş macunları ve çinkolu sakızlarda tavsiye edilmektedir.

Buraya kadar saydığımız yöntemler kişinin gün içinde uygulaması gereken kişisel ağız içi periyodik ve düzgün diş bakım uygulamalarıdır. Ama eğer ağız içinde çürük dişler, diş kırıkları varsa derhal tedavi ettirilmesi gerekir. Zira gecikme durumunda bu gibi olgular ağız kokusundan da öte diş kayıplarına neden olur.

En azından 6 ayda bir diş hekimine giderek ağız ve diş kontrolünüzü yaptırmanız gerekir. Bu sayede senede 1 kez diş taşları temizletilerek ağız kokusuna uygun ortam hazırlayan zararlı plakalardan kurtulmakta mümkün olmaktadır.

Öte yandan ağızda bulunan ve temizlemesi güç protezler, damak,  köprüler hekimin tarafından önerilen şekilde özel olarak temizlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here