Ağız Kokusu (Halitosis) Nasıl Kurtulabilirim?

Bilim dünyasının halitosis olarak isimlendirdiği ağız kokusu sorunu, temelde bir hastalıktır. Ağız ve diş sağlığını yeterince özenli yapmayan hemen herkesin başına gelebilen bir sorundur. Bununla beraber halitosis hastalığının birbirinden farklı pek çok nedeni de olabilmektedir.

Yediklerinizden, mide sorunlarınıza kadar her detay, ağız kokusuna sebebiyet verebilmektedir. Önemli olan kısa vadede etkili çözümler bulabilmektir. Bu şekilde koku sorunundan kalıcı olarak kurtulmanız mümkündür.

  • Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Dişlerinizi Ve Diş Etlerinizi Korumalısınız

Halitosis sorununu kendiniz fark edebilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora görünmeniz, önerileri uygulamanız olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu sorunla karşı karşıya gelen hastalara yapılan ilk öneri, dişleri ve diş etlerini korumaktır.

Diş çürüğü ve diş eti iltihabı ağız kokusunun temel nedenidir. Buna engel olmak için dişlerinizi koruma altına almanız gerekmektedir. Öncelikle dişlerinizi özenli bir şekilde fırçalamalısınız. Florür içeren bir diş macunu ile günde en az 2 kez fırçalama işlemini yapmanız gerekmektedir. Bununla beraber diş eti fırçalamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diş eti fırçalamalarında dişlerinizle beraber diş etlerinizi de süpürmelisiniz. Böylece diş etlerinizde biriken bakteriler de koku oluşturmadan temizlenecektir.

  • Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Sakız Kullananın

Tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük sıvısı, ağız kokusu ile savaşmanın en temel yoludur. Ağız kokusuna neden olan kuruluk, yeterince tükürük salgılanmamasından kaynaklanabilmektedir. Halitosis sorununu fark ettiğinizde vakit kaybetmeden tükürük salgılanmasını sağlamalısınız. Bunun için düzenli olarak sakız çiğnemeniz yeterli olacaktır. Sakızla beraber ağzınız devamlı yenilenecek, kokuya neden olan tüm kuruluk dağılacaktır.

Sabah uyandığınızda ağzınızın kokmasının temel nedeni de budur. Tüm gece azalan tükürük bakterilerin artmasına fırsat verir. Dolayısıyla kokuda artış tespit edilir. Sabah uyandığınızda ise su içer, sakız çiğnerseniz kokunun rahatlıkla dağıldığını fark edebilirsiniz.

  • Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Tarçınlı Su İçin

Ağızda meydana gelen kötü kokulara engel olabilmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de tarçınlı sudur. Kokuda artış tespit ettiğiniz an, ılık bir bardak suyun içerisine bir çubuk tarçın atın. 10 dakika bekledikten sonra bardaktaki suyu için.

Uzun süre herhangi bir koku sorunuyla karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Her sabah uyandıktan 15 dakika sonra uyumadan 15 dakika önce bu uygulamayı yapmalısınız. Böylece kötü koku sorununuz kısa süre içerisinde ortadan kaybolacaktır.

  • Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Diş İp Kullanın

Dişlerini düzenli olarak fırçalayan bireylerin %80’i diş ipi kullanmadığını dile getirmektedir. Bu durumda dişlerinizin temizlendiğini iddia etmeniz oldukça zordur. Yüzeysel olarak temizlenmiş olsa da birbirine dokundukları noktalarda bakteri üretimi devam edecektir. Dolayısıyla ağızda kötü kokular bu kaynaklardan doğacaktır. Buna engel olmak için her gece uyumadan önce nane aromalı diş ipleriyle dişinizi temizlemelisiniz.

İlk kullanımlarınızda dişlerinizde kanama meydana getiren ip, gözünüzü korkutmamalı. Bir süre sonra kanama duracak ve diş etleriniz alışacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here