Ağız Boşluğu ve Çene Tümörleri Hakkında Bilgiler

Çene tümörü adı verilen kanser çeşidi genellikle ağız boşluğu olarak tanımlanan kısımlarda oluşmaktadır. Nedeni kesin olarak bilinmemesine karşın sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bu tür ağız içindeki tümörleri tetiklediği sonucuna ulaşılmıştır.

Ağız boşluğu ve çene tümörleri kısa zamanda belirti gösteren ve tanısı uzman kulak burun boğaz doktorları tarafından konabilecek bir rahatsızlıktır. Erken teşhis için düzenli ağız içinin ve dişlerin kontrolden geçmesini sağlamak işe yarar nitelikteki önlemlerden biridir.

Ağız Boşluğu ve Çene Tümörlerinin Nedenleri

Kişinin hayatını ciddi ölçüde olumsuz etkileyecek özellikteki ağzı boşluğu tümörleri tek başına bir nedene bağlı olmasa da altında yatan önemli bir sebep mutlaka bulunmaktadır. Düzensiz ağız temizliği ve zararlı alışkanlıklar tetikleyici unsurlar olsa da çoğu zaman yanlış uygulanmış diş tedavileri de tümör ve kist oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

  • Ağız İçi Yaraları ve Aft

Birçok toplumda sık rastlanılan bir ağız içi rahatsızlığı olmasından dolayı ağız yaraları ve aft çok fazla önemsenmemektedir. Ancak mutlaka önemsenmesi gereken bu tür semptomlar ağız boşluğunda oluşabilecek tümörlerin oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Ağız ve çene yapısına zarar verebilecek ihtimali bulunan yara ve uçukların zamanında ve en doğru tedavi şekli ile iyileştirilmesi alınabilecek en önemli önlemler arasındadır.

  • Alkol ve Sigaranın Aynı Anda Tüketilmesi

Ağız boşluğu ve çene tümörlerinin nedenlerine ilişkin yapılan araştırmalar sigara ve alkolü aynı anda tüketen kişilerin kansere daha yatkın olduklarını rotaya çıkarmıştır. Olabildiğince sigara ve alkolden uzak durmak ve beslenme şeklinin sağlıklı olanlardan yana düzenlenmesi ağız içi sağlığının yerinde olmasını sağlayacaktır.

Ağız Boşluğu ve Çene Tümörleri Belirtileri Nelerdir?

Sağlıksız bir ağız içi yapısı kendini rahatlıkla belli eden ve apaçık belirtilerle kendini ele veren hastalıklardır. Ağız içinde sonradan oluşan renk değişimleri ve yaralar, çenenin alt ve üst kısımlarında ağrı ve şişlik, yutmada ve konuşmada güçlük çekilmesi, boğazda yabancı cisim varlığı hissi gibi birçok belirtisi bulunmaktadır.

Ufak belirtilerin baş göstermeye başladığı evreler ağız boşluğu ve çene tümörlerinin en az ağır ve acı verdiği dönemdir. Bir ya da birden fazla tümörlerin çene ve ağız boşluğundaki kısımlara zarar vermeye başlaması ağrılarında başlamasını temel sebebidir.

Ağız Boşluğu ve Çene Tümörlerinin Tedavisi Nasıldır?

Ağız Boşluğu ve Çene Tümörlerinin tedavisinde izlenecek yol ve yöntemler tümörün boyutuna ve hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Günümüzde uygulanan en başarılı tedavi yöntemi olarak ameliyat gösterilmektedir.

Tümörlerin ve çevredeki zarar görme potansiyeline sahip dokuların oradan uzaklaştırılması bu kanser türünün tedavisini de kolaylaştırmaktadır.

Kötü huylu ağız boşluğu tümörlerinin tedavisince cerrahi yönteme ek olarak kemoterapi ve radyoterapi gibi alternatif yöntemlerde tercih edilmektedir. Tedavideki başarı oranını doğrudan etkileyen tek önemli unsur ise tümörlerin erken dönemde teşhis edilmiş olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here