Açık Mrı’lar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Geleneksel bir MRI ile açık emar arasındaki farkı biliyor musunuz? Hangi durumlarda birini diğerine tercih edersiniz? MRI görüntüleme sistemleri ile ilgili önemli bilgilerin yanı sıra Biyorad açık emar sistemlerinin avantajlarına da göz atmakta fayda bulunmaktadır.

Açık MRI Görüntülemenin Faydaları Nelerdir?

Kapalı MRI sistemlerde olduğu gibi açık emar çekimi sistemlerde de manyetik rezonans görüntüleme (MRG), insan vücudu içinin görülmesinde en güvenli yollardan biridir. MRI kemiklerin, dokuların ve organların görüntülerini yakalamak için yüksek güçlü mıknatıslar ve radyofrekans kullanır. Kapalı alanlara giremeyenler için geliştirilmiş açık emar cihazları çekimleri daha kolaylaştırmıştır.

Multipl skleroz, hipofiz bezi ve beyin tümörleri, en erken evrelerinde inme, beyin, omurga veya eklem enfeksiyonları ve tendinit gibi hastalıkların tanısında kullanılır. Bu gibi hastalıkların teşhisi için görüntüleme sırasında açık emar çekimi ile etrafınızı izleyebilir, korkularınızdan uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca spor yaralanmaları ile ilgili durumları görselleştirmek için de açık emar kullanılır ve doktorların vücudun yumuşak dokularındaki kitleleri, kemik tümörleri, kistleri ve omurgada şişkin veya fıtıklaşmış diskleri değerlendirmelerine yardımcı olur.

Aynı zamanda açık emar çekimi ile özellikle radyasyon olmadan BT’den (bilgisayarlı tomografi) daha iyi bir kontrast sağlayan safra kanalları, karaciğer, pankreas ve böbrekleri görüntülemede yararlıdır. Görüldüğü gibi en doğru teşhisin konulması ve tedavisinin geliştirilmesinde çok önemli bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Açık bir MRI Nedir?

Açık MRI, çoğunlukla hasta konforu için farklı şekilde yapılandırılmış bir MRI makinesidir. Konvansiyonel MRG’ler, hastaların yavaşça gönderildiği içi boş, silindirik bir yapıdan oluşur. Böyle dar bir kapalı alanda olmak klostrofobisi ve nefes darlığı olan hastalar için zor olabilir. Ayrıca, geniş omuzları olan veya önemli ölçüde fazla kilolu olan kişiler için de zordur. Bu tür zorlukları Biyorad açık emar sistemleri ortadan kaldırmış görünüyor. Özel odaları ve tecrübeli teknisyenleri ile MRI görüntülemenin güvenli ve kolay adresi diyebiliriz.

Bazı MRI cihazları açık olarak adlandırılır, ancak bahsettiğimiz açık MR ile teknolojik anlamda aynı anlamı taşımamaktadır. Onlar sadece daha geniş bir silindire sahiptir, bu genişliğinden dolayı açık denilmektedir. Hastaya kapalı alanda biraz daha rahatlık sağlayabilir. Açık MRI görüntülemede Biyorad açık emar sistemleri gerçek açık MRI cihazlarını tanımlamaktadır. Yeni teknoloji olmayan görüntüleme sistemleri ürettikleri görüntülerle daha az hassas veya daha düşük kalitede görüntüleme yapacağı için, teşhis ve tedavide doğru sonuç alınamayabilir. Bu yüzden gerek teknolojisi ve gerekse hizmet yönünden kendini kanıtlamış görüntüleme laboratuvarlarıyla çalışmaktan kaçınılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here