3 Mayıs 2016 Dünya Astım Günü

Dünya üzerinde 300 Milyon astım hastasının yer aldığı ve hastalık gün geçtikçe gözle görülür şekilde artış göstermektedir. 3 Mayıs Dünya Astım Günü ve astım ile bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde.

Gelişme gösteren mevsim değişiklikleri, üst solunum yolu rahatsızlıkları, virüs enfeksiyonları, çeşitli alerjilerin ve stresin neden olduğu nöbetleri tetiklemektedir.

Dünya üzerinde en fazla görülmekte olan hastalıkların başında Astım’ın gelmiş olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ” Bahar alerjileri ve mevsimsel değişikliklerden kaynaklanmış olan hastaların astımı tetiklemektedir.”

” Dünya üzerinde yaklaşık olarak 300 milyon civarında astım hastası yer almaktadır. Türkiye’de ise bu sayı her 12-13 yetişkin bireyden birisi, çocuklar üzerinde ise her yedi çocuktan bir tanesi astım hastasıdır. Hastalık yıllar içerisinde artış gösterdiği görülmektedir. Bu hastalık akciğer içerisindeki hava yollarında daralmaya sebep olarak alevlenmeler ile seyir eden kronik bir akciğer hastalığıdır”

Astım hastalığının tedavisi mümkün olduğunu belirten uzmanlar, ” En iyi şekilde tedavisi yapılacak astım faktörlerinin iyi belirlenerek bunlardan uzak durulması gereklidir. Ancak korunma yapılıyor ve şikayetler devam ediyor ise, ilaç tedavilerine başvurulmalıdır. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ilaç tedavisi olarak her türlü imkan sunulmaktadır” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here